Široká nabídka DVB-T antén

Platformu Viasat Ukraine kupuje skupina 1+1

| redakce | Tisk

Ukrajinská satelitní placená televize Viasat Ukraine bude mít zřejmě nového majitele. Mediální skupina 1+1 se rozhodla koupit DTH platformu Viasat Ukraine od provozovatele Vision TV.

Viasat Ukraine vlastní švédská mediální skupina MTG (Modern Times Group). Podle odhadů trhu za prodej Viasat Ukraine původní majitel získá kolem 15 až 20 mil. USD (cca 372 mil. až 496 mil. Kč). Mediální skupina 1+1 se k transakci nevyjádřila. Oficiální informace mají být k dispozici v následujících dnech.

Společnost Vision TV byla založena před deseti lety - v roce 2006. V roce 2007 získala jako první společnost na Ukrajině licenci k provozování satelitní televize. DTH platforma Viasat Ukraine byla spuštěna v roce 2008. Podle odhadů televizního trhu má operátor kolem 150 tisíc předplatitelů.

MTG hledala kupce pro svá ukrajinská aktiva delší dobu. Jde o strategické rozhodnutí operátora odejít z východoevropských trhů. V říjnu loňského roku skupina oznámila prodej ruských placených stanic Viasat.

Satelitní trh na Ukrajině je stále v "pirátském" stavu. Podle Media Gruppa Ukraina se v loňském roce zvýšil počet satelitních domácností na Ukrajině ze 4,5 milionu na více než 5 milionů. Penetrace satelitní pay-tv není vyšší než 5 až 6 procent. Lví podíl na ukrajinském satelitním trhu má neplacená nabídka. 1 až 2 miliony tamních domácností sleduje programy přes tzv. sdílení karet.

Placené televizi na Ukrajině se příliš nedaří. V posledních deseti letech trh postupně opustily DTH služby MyTV, Poverkhnost a Lybid.

zdroj: biz.liga.net