Místo pro Vaši reklamu

Nový seriál ve vysílání ČRo1 - Expedice Vesmír

| redakce | tiskobrázek k článku: Nový seriál ve vysílání ČRo1 - Expedice Vesmír

ČRo 1 ? Radiožurnál připravil do vysílání nový seriál týkající se kosmického výzkumu s názvem ?Expedice Vesmír?.

Seriál je určen zájemcům o kosmický výzkum ? zaměří se na budoucnost projektů kosmických stanic mimo Zemi, jejich využitelnost, problémy dlouhodobého pobytu člověka ve vesmíru, ale hlavně na výzkum Měsíce. Jednotlivé pořady budou vyráběny tak, aby daly nové informace i dospělým, ale aby zaujaly i děti.

V jednotlivých dílech se tedy objeví informace např. o tom, jak se ve slyšitelném spektru projevují černé díry, zvuk Jupiteru, který je v naší sluneční soustavě (po Slunci) jediným tělesem, které se projevuje v dlouhovlnném rádiovém záření (a řeč bude o tom, zda to snad znamená, že v Jupiteru probíhají podobné procesy, jako ve Slunci před zažehnutím termonukleární reakce). Mluvit se bude o tom, jaká nebezpečí hrozí zemi v následujících tisíciletích, co budou moci v kosmu podnikat dnešní děti, až dospějí; na řadu přijde i vesmírná turistika a další témata, zpracovaná předními českými odborníky v oboru.

Pořad doplňuje soutěž ?Expedice Vesmír?, v rámci které se letos koncem července 10 dětí zúčastní kosmického výcviku kosmonautů. Vybraná pětice pak nasedne do kokpitu rakety a pod dohledem odborníků uskuteční simulovaný let na Měsíc. Přistání se očekává v den 35. výročí vstupu prvního člověka na měsíční povrch.

Seriál ?Expedice Vesmír? připravuje redaktor Marek Janáč, vysílá ČRo 1 ? Radiožurnál každou neděli od 4. dubna v 9:40 hod (TZ ČRo)