Široká nabídka DVB-T antén

Kultovní televizní seriál Senzace XX. století na TV WAR

| redakce | tisk

TV WAR svět válek, šířená v hlavních kabelových a satelitních sítích, nabídne od 30. 1. prvních dvacet dílů výjimečného televizního projektu polské TVP1 pod názvem Senzace XX. století. Jeho autorem je polský novinář a popularizátor historie Boguslaw Woloszanski.

Jde o skutečně mimořádný seriál, na jehož pokračování v podobě dalších deseti dílů se v roce 2014 dohodla s TVP1 americká společnost Fox International. Seriál se dočkal rovněž rozhlasové podoby a jeho fanoušci se sdružují v mezinárodním spolku Twentieth Century Sensation Club,“ upozorňuje Jan Jurka, programový ředitel Československé filmové společnosti, která TV WAR provozuje. „TV WAR odvysílá všech původních dvacet dílů,“ dodává.

Seriál odhaluje největší tajemství 20. století: jednak málo známé události první a pak především druhé světové války. A také tajemství vztahující se k dalším historickým momentům, včetně špionážních. Například možná spojení mezi pokusem o atentát na kubánského vůdce Fidela Castra a smrtí amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Původní i současné díly série Senzací a její volná pokračování jsou fascinující procházkou po celém 20. století.

Autor všech dílů Bogusław Wołoszański měl v komunistickém Polsku tu výsadu, že mohl točit své Senzace XX. století už v roce 1983 po celé Evropě. Jeho seriál vysílaný od roku 1985 nezastavila ani změna režimu a na polské obrazovky se dostala i druhá řada. Jeho další seriály Poklady Třetí říše a Tajemství šifrovací věže (ten byl mimochodem v ČR odvysílán TV Kinosvět) měly rovněž velmi vysokou úroveň. Autor se pravidelně zúčastňuje všech důležitých akcí polských hledačů pokladů a výzkumů týkajících se válečných tajemství.

Prvních deset dílů mimo jiné odhaluje:
• Polsko mohlo odvrátit katastrofickou porážku nacistickým Německem v roce 1939. Vše měl v rukou jeden polský generál ...
• Zvláštní vězeň číslo 854 pobývající od roku 1963 ve zvláštním táboře na Sibiři byl ve skutečnosti špión Oleg Vladimirovič Peňkovskij.
• Manipulace s informacemi o Hitlerově smrti jsou faktem. A jeho bunkr skrýval řadu dodnes utajovaných skutečností.
• V roce 1926 vybudoval tehdejší Sovětský svaz zabijáckou skupinu „Jaszy“, s 212 agenty v 16 zemích. Proč byl její vůdce umlácen „svými lidmi“ v roce 1963?
• Je známo, že nacisté ukradli řadu cenností... ale méně známo je tajemství rakouského hradu Fischhorn u Zell am See, kde byla jejich značná část ukrývána.
• Hermann Göring měl být oběšen v Norimberku v noci 16. října. Katovi však unikl díky otravě cyankáli. Za svou luxusní smrt si zaplatil nakradeným bohatstvím.
• Operace Odessa umožnila spokojený poválečný život řadě pohlavárů SS.
• Pravda o Mata Hari překvapí i po sto letech

TV WAR svět válek bude tento seriál vysílat od 30. ledna vždy v úterý a ve čtvrtek ve 20:00 hod.

zdroj: ČSFS