CryptoBox 800 UHD

13E: Japonská JSTV přešla na HD vysílání

| redakce | tisk

Majitel japonských placených televizních stanic JSTV (Japan Satellite Television) provedl změnu v distribuci svých programů JSTV1 a JSTV2 na satelitním systému Eutelsat Hot Bird na pozici 13°E.

Oba programy JSTV1 a JSTV2 jsou nyní vysílány v lepší technické kvalitě - v HD rozlišení. Novou satelitní distribuci na 13°E od července poskytuje společnost Telespazio. Zpočátku byly programy u nového operátora šířeny v MPEG-2/SD, nyní byly překlopeny do MPEG-4/HD a zvuku ve formátu AAC. Původní MPEG-2/SD distribuce u společnosti GlobeCast je nadále v provozu.

Změna provozovatele satelitní distribuce programů JSTV1 a JSTV2 je vyvolána odchodem Velké Británie z Evropské unie (EU), odkud byly oba programy doposud šířeny. Vzhledem k tomu, že má provozovatel stanic zájem poskytovat signál těchto programů i divákům na území EU po skončení přechodného období Brexitu, které potrvá do prosince 2020, zajistil si vysílatel novou distribuci z uplinku z území EU - z italské vysílací stanice společnosti Telespazio.

JSTV2 (NHK) - záběr z příjmu v době  FTA vysílání
▲ JSTV2 (NHK) - záběr z příjmu v době FTA vysílání

JSTV je jedinou japonskou televizní službou na území Evropy, Středního východu, Ruska a severní Afriky. Provozovatel nabízí na dvou programech JSTV1 a JSTV2 širokou škálu japonských pořadů 24 hodiny denně 7 dní v týdnu, včetně zpravodajství, dramat, sportu a oceněných filmů.

JSTV1 vysílá široký rozsah televizních pořadů, včetně dokumentů, dobová i současná dramata, cestopisné pořady, historii, kulturní relace, pořady o vaření, filmy a komedie. JSTV2 nabízí souběžně zpravodajství z Japonska po celý den. Obě stanice jsou poskytovány jako placené (CA Conax). Zpravodajství je šířeno nekódovaně (FTA) a je tedy dostupné pro všechny satelitní diváky.

nové technické parametry - JSTV1 HD, JSTV2 HD:

Eutelsat Hot Bird 13C (13°E), freq. 11,179 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK, CA Conax

původní technické parametry - JSTV1, JSTV2:

Eutelsat Hot Bird 13B (13°E), freq. 12,597 GHz, pol. V, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S/8PSK, CA Conax