Quantcast

Ariane 5 vynesla tři satelity

| redakce | tisk

Společnost Arianespace dopravila do vesmíru tři další komunikační satelity. Šlo o 115. start nosné rakety Ariane 5 a jeho třetí start v letošním roce. Na palubě rakety byly družice MTG-I1, Galaxy 35 a Galaxy 36 pro společnosti EUMETSAT, respektive Intelsat.

Start Ariane 5 proběhl v úterý 13. prosince 2022 v 17:30 hodin místního času z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně (Jižní Amerika). Ariane 5 vynesla meteorologickou družici MTG-I1 a telekomunikační družice Galaxy 35 a Galaxy 36 s celkovou hmotností 10.972 kg.

Start Ariane 5 se satelity MTG, Galaxy 35 a Galaxy 36 (foto: Arianespace)
▲ Start Ariane 5 se satelity MTG, Galaxy 35 a Galaxy 36 (foto: Arianespace)

Systém Meteosat Third Generation (MTG) pomůže meteorologům splnit jeden z jejich hlavních úkolů - rychlou detekci a předpovídání nepříznivých povětrnostních jevů - tak, aby mohli být včas varováni občané, civilní úřady a první záchranné složky. Data z MTG-I1 („I“ znamená „Imager“) budou mít širokou škálu použití, od umožnění letadla vyhnout se bouřkám a dřívějším varováním před záplavami až po přesnější monitorování požárů a mlhy. Pomůže chránit životy, majetek a infrastrukturu a přinese ekonomické výhody Evropě a Africe. Družice MTG vyvíjí a pořizuje ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou průmyslové konsorcium pod vedením Thales Alenia Space a OHB. Družice jsou vyvíjeny podle požadavků definovaných organizací EUMETSAT po konzultaci s uživateli jejích meteorologických dat.

Galaxy 35 a Galaxy 36 jsou další satelity v komplexním plánu obnovy flotily Galaxy společnosti Intelsat, nové generaci vesmírných aparátů, které zákazníkům Intelsat médií v Severní Americe poskytnou vysoce výkonné možnosti distribuce médií a bezkonkurenční průnik do kabelových sítí. Tyto dva satelity přinesou dodatečnou kapacitu v C-pásmu pro podporu významných událostí, jako je vysokoškolský a profesionální fotbal, automobilové závody, baseball, golf, box a profesionální wrestling. Satelity také nabízejí ochranu na oběžné dráze pro vybrané zákazníky ve vysílacím oblouku obsluhujícím Severní Ameriku.

Reklama
Vybrané články