Quantcast

14W: Změna parametrů Pervyj kanal, start Dom Kino

| redakce | tisk

Ruská veřejnoprávní televize Pervyj kanal změnila parametry svého distribučního signálu programu do Evropy. Na ruském distribučním satelitu najde nyní zájemce tento program na jiné vysílací frekvenci.

Stanice Pervyj kanal v mezinárodní evropské verzi se dlouhé roky vysílala do Evropy přes satelitní systém Eutelsat Hot Bird na pozici 13°E. Tuto populární orbitální pozici musela nedobrovolně opustit poté, co EU vyhlásila řadu protiruských sankcí za invazi Ruska na Ukrajinu. Na sankčním seznamu EU je právě Pervyj kanal za propagandistické zpravodajství zaměřené na Ukrajinu.

S distribucí ruských stanic měl také problém francouzský regulátor, který uvedl, že "pořady o konfliktu na Ukrajině obsahují opakované podněcování k nenávisti a násilí a četná porušení poctivého zpravodajství" a proto vyzval Eutelsat k ukončení distribuce programů Pervyj kanal, RTR a NTV.

Pervyj kanal - záběr z příjmu stanice z nových vysílacích parametrů
▲ Pervyj kanal - záběr z příjmu stanice z nových vysílacích parametrů

Řada ruských veřejnoprávních a privátních kanálů v mezinárodních verzích pro Evropu proto našla novou distribuční kapacitu s evropským pokrytím na ruském telekomunikačním satelitu Express AM8 na orbitální pozici 14°W. Tento satelit nabízí pokrytí Evropy a odtud může poskytovat programy a vyhnout se tak sankcím EU.

Pervyj kanal se na pozici 14°W (stejně jako dříve na 13°E) vysílal ve dvou verzích - v kodeku MPEG-2 a MPEG-4. Program v MPEG-2 skončil, na MPEG-4 pozici se nyní vysílá filmový kanál Dom Kino (opět v MPEG-4/SD). Jde o premiéru ve volné distribuci - stanice doposud nebyla poskytována bezplatně.

Dom Kino - záběr z příjmu nové  FTA stanice
▲ Dom Kino - záběr z příjmu nové FTA stanice

Dom Kino je jedním z tématických kanálů ruské veřejnoprávní televize Pervyj kanal. Stanice vysílá ruské a sovětské filmy.

Z volné distribuce naopak "vypadla" stanice Pobeda HD.

technické parametry - Dom Kino (dříve Pervyj kanal):

• Express AM8 (14°W), freq. 11,623 GHz, pol. V, SR 6888, FEC 2/3, DVB-S2/QPSK, FTA

technické parametry - Pervyj kanal (dříve Pobeda HD) - programová pozice "Test":

• Express AM8 (14°W), freq. 11,653 GHz, pol. V, SR 4880, FEC 2/3, DVB-S2/QPSK, FTA

Reklama
Vybrané články