Quantcast

Životní příběh režisérky Věry Plívové-Šimkové v dokumentu ČT

| redakce | tisk

Páni kluci, Krakonoš a lyžníci nebo třeba Jak se točí Rozmarýny. Režisérka řady kultovních filmů Věra Plívová-Šimková zasvětila celou svou kariéru tvorbě pro děti.

O jejím nasazení, nadšení pro práci s dětmi i s kamerou, ale i o odvrácené stránce jejího talentu pojednává nový dokument filmařky Anny Stichenwirthové.

V bezmála hodinovém snímku se kromě samotné režisérky objeví také její rodina a spolupracovníci - mimo jiné i Jiří Lábus či Iva Janžurová. Portrét „Věra Plívová-Šimková“ odvysílá Česká televize v premiéře ve středu 31. května ve 20:15 na programu ČT art.

Portrét Věra Plívová-Šimková, na snímku Jiří Lábus (foto: Česká televize)
▲ Portrét Věra Plívová-Šimková, na snímku Jiří Lábus (foto: Česká televize)

Věra Plívová-Šimková je mimořádná osobnost, která v dokumentu dokazuje, že za jejími filmy stojí neskutečná trpělivost, umanutost, mnoho času a práce s dětmi. Mnohdy šlo o poměrně velké oběti, které se promítají až k jejímu osobnímu životu a rodině,“ říká kreativní producentka ČT Martina Šantavá.

Její snímky mají naprosto nezastupitelné místo v naší kinematografii. Herci a členové štábu na paní režisérku vzpomínají jako na velmi talentovanou osobu, která byla zapálená do své práce, až kolikrát nejedla,“ vysvětluje režisérka dokumentu Anna Stichenwirthová.

Portrét Věra Plívová-Šimková, na snímku Iva Janžurová (foto: Česká televize)
▲ Portrét Věra Plívová-Šimková, na snímku Iva Janžurová (foto: Česká televize)

Dětské herce pro role v jejích filmech vytipovávala režisérka přímo ve školách. Díky tomu objevila například Zuzanu Bydžovskou, Magdalenou Reifovou a řadu dalších. „Mě vybrali přes všechny žádosti učitelů, ať mě nevybírají. Přímo přede mnou učitelé říkali toho vám nedoporučuju a dávali dopředu takové ty čtenáře,“ vzpomíná v dokumentu herec a moderátor Jan Kraus, který si zahrál ve filmech Káťa a krokodýl, Lišáci, Myšáci a Šibeničák nebo v Jak se točí Rozmarýny.

Dokument natočila filmařka, které se díky jejímu odhodlání a nadšení povedlo dostat k rodině a ke vzpomínkám, ke kterým by se možná nikdo jiný nedostal,“ dodává dramaturgyně bezmála hodinového snímku Kateřina Krobová. Diváci jej v premiéře uvidí ve středu 31. května od 20:15 hodin na programu ČT art.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články