Quantcast

Peter Bebjak točí novou minisérii ČT Vedlejší produkt

| redakce | tisk

Může být s pomocí nelegálních metod odhalený vrah stíhán? A jsme si před spravedlností skutečně všichni rovni? Odpovědět se snaží napínavé psychologické drama Vedlejší produkt, které natáčí štáb režiséra Petera Bebjaka v Ostravě a Praze.

Do hlavních rolí tvůrci obsadili Tomáše Maštalíra, Martina Hofmanna, Zuzanu Stivínovou, Pavlu Beretovou, Alberta Čubu, Johanu Matouškovou, Magdalenu Borovou, Jana Vondráčka a další.

Po odvysílání třídílné, Českým lvem oceněné minisérie Spravedlnost, což byla má první spolupráce s Peterem Bebjakem, jsme dlouho hledali látku, kterou bychom mohli volně navázat na téma zločinu a trestu, spravedlnosti a osobní zodpovědnosti. Podařilo se nám to až s námětem Jakuba Režného a kriminalisty Aleše Preisse. Vedlejší produkt není klasickou kriminálkou, i když se v něm paralelně řeší rovnou dva případy, ale je spíše psychologickým dramatem, ve kterém jsou hlavní postavy vystaveny zkouškám, jenž do děje vnášejí větší napětí než samotná detektivka,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

Natáčení minisérie Vedlejší produkt (foto: Tomáš Martinek, Česká televize)
▲ Natáčení minisérie Vedlejší produkt (foto: Tomáš Martinek, Česká televize)

Mám rád pohádky. Dobro totiž vždy zvítězí nad zlem. Život bohužel není pohádka. Ale i trpké konce nesou v sobě cosi pozitivního. Přinejmenším snahu v nás zamezit opakování nespravedlnosti. Vedlejší produkt je inspirovaný skutečným příběhem. Přál bych si, abychom dokázali u diváků vytvořit představu, že se dívají na realitu, která se odehrává přímo před jejich očima. Aby se při sledování strachovali o jeho postavy, i když občas nerozumí tomu, co dělají, a ne vždy s nimi souzní, ale v konečném důsledku jim rozumí a chápou je,“ vysvětluje režisér Peter Bebjak.

Hlavní postavou je detektiv Josef (Tomáš Maštalír) z ostravského oddělení vražd, který je za použití nelegálních metod při dopadení brutálního vraha potrestán každoroční rutinní prověrkou nevyřešených vražd. Díky tomu objeví případ osmnáctileté Evy. Tu před dvaceti lety někdo uškrtil v jejím bytě. Do promlčení vraždy zbývá šestnáct dnů a Josef se je rozhodne využít. Jeho touha najít vraha mu nebrání použít metody, které jsou opět na hraně zákona. „Josef je férový chlap, správný policajt, kterého vytáčí jakákoliv nespravedlnost. Je kritický i vůči kolegům,“ říká o své roli Tomáš Maštalír. S režisérem Peterem Bebjakem už spolupracoval například na filmu Čára nebo seriálu Za sklem. „Líbí se mi, jak Peter vypráví příběhy, jak pracuje s napětím a atmosférou, jakými prostředky udržuje pozornost diváků,“ dodává Tomáš Maštalír.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články