Petr Dvořák: Máme zájem o 4 licence pro nové kanály Nova
| Tisk
Kocem března podepsal český prezident Václav Klaus zákon o elektronických komunikacích, který přidělil médiím veřejné služby (České televizi a Českému rozhlasu) samostatný multiplex. Po podpisu zákona vystoupila TV Nova s prohlášením, že "omezí svou účast ve všech orgánech, které proces digitalizace připravují". Podle Dvořáka to byl správný krok, neboť řadu poslanců napříč politickým spektrem donutil přemýšlet nad dopadem jejich původního rozhodnutí. V současné době se proto projednává novela mediálního zákona č.231, která by měla tuto nevyváženost odstranit.
"Myslíme si, že úplně základním požadavkem, který máme je to, že by stát nám měl garantovat, že naše licence, kterou nám udělil do roku 2017 a Primě do roku 2018 je nedotknutelná a není vůbec závislá na způsobu jakým je televizní signál šířen. Druhý krok, který je taky významný, by měl stát najít možnost, jak zvýhodnit stávající komerční provozovatele analogových televizí za to, že vrátí původní analogové kmitočty a bude investovat do digitalizace," uvedl Dvořák. Podle něj by Nova měla získat "digitální" licence na další tématické kanály o které žádala - tedy na zpravodajský kanál, filmový, seriálový a sportovní. Pokud Nova získá licence, musí podle zákona zahájit vysílání nových stanic do jednoho roku. V případě filmového a seriálového kanálu je schopna spustit vysílání do několika měsíců a provozovatel využije stávající širokou programovou knihovnu. Ve vysílání by se mohly objevit tituly, které pro stávající analogový program nejsou natolik atraktivní. V případě sportovního kanálu může Nova využít různých nabídek k odkoupení vysílacích práv, které by stanice nevyužila na stávajícím kanále z důvodu úzké cílové skupiny. Zpravodajský kanál je podle slov Dvořáka "nejdražší záležitost a tam bysme váhali do poslední chvíle a velmi bychom si to rozmýšleli a spouštěli bychom jej jako poslední". Na kolik vyjde provoz 4 nových kanálů nechtěl Dvořák prozradit. Informace podá Radě pro rozhlasové a televizní vysílání na přelomu srpna a září.
Generální ředitel zároveň připomněl, zda všechny nové digitální komerční kanály, které chtějí vstoupit do DVB-T, se uživí. Český reklamní trh je omezený a je proto nutné řešit i tuto otázku. Česká televize (ČT) již přišla s návrhem, že je ochotna se reklamy vzdát, což by zřejmě v praxi znamenalo vyšší růst koncesionářských poplatků ale zároveň i možnost rozdělení si příjmů z reklam mezi provozovatele privátních stanic, kde je reklama jediným zdrojem příjmů provozovatele.
Další část pořadu byla věnována otázkám posluchačů rádia BBC. První dotaz se týkal satelitního vysílání. Zda bude TV Nova vůbec vysílat digitálně přes satelit. Petr Dvořák potvrdil slova tiskové mluvčí v nedávném rozhovoru pro server parabola.cz. TV Nova má pokrytí 98% území České republiky a platit poplatky za satelitní šíření programu se provozovateli nevyplatí. Pokud je někde nekvalitní terestrický signál, řeší to Nova s Českými Radiokomunikacemi. Zkrátka není důvod jít na satelit. Na otázku, zda bude Nova šířena přes placenou službu UPC Direct Dvořák poznamenal, že je to na něj příliš technický dotaz.
Dvořák v pořadu uvedl, že česká TV Nova je nejúspěšnější evropská komerční televize a třetí nejúspěšnější privátní stanice na světě. K tomu je nutné dodat, že z celoplošných stanic je Nova jediná, která není na satelitu. Družicové šíření již několikrát zvažovala. Vzpomeňme na licence pro programy SuperNova (druhá polovina 90.let) či program Nova International, který provozovatel zvažoval před cca 4 lety a měl být určen pro diváky v zahraničí. Všechny "satelitní" licence postupně vrátila.
Otázka do diskuse: Máte pocit, že přístup TV Nova ohrozuje rozvoj digitalizace u nás?
redakce