TereBox T2

ČD Telematika spustila službu QuickMedia IPTV

| Tisk

Společnost ČD Telematika začala nabízet ve své páteřní optické síti nabídku televize přes internetový protokol IPTV známou pod názvem QuickMedia IPTV.

Platformu technologicky realizuje společnost Pro-Zeta Praha ( www.prozeta.cz ) a programovou nabídku vůči koncovým uživatelům zajišťuje společnost HDD, s.r.o. ( www.hdtv.cz ).

"Nová služba umožní lokálním operátorům, kteří jsou připojeni k síti ČD Telematika, poskytovat svým koncovým zákazníkům televizní vysílání prostřednictvím protokolu IP a v ideálním případě nabídnout internetové, hlasové a televizní služby skrze jednu zásuvku, tzv. triple play," sdělila Markéta Pomšárová–Židlická, mediální zástupkyně ČD Telematiky.

Programová nabídka spravovaná společností HDD,s.r.o. obsahuje 35 televizních programů v základní nabídce, pět televizních stanic v rozšířené nabídce, které se do konce roku ještě rozšíří o dalších 5 televizních programů. Novinky v programové nabídce zveřejněné na Invexu 2007 přestavují např. televizní stanice National Geographic, Travel Channel, Eurosport, Playboy, Private Spice.Mimo to HDD nabízí i exkluzivní nabídku ruského balíčku (Pervyj kanal, Dom Kino, Muzyka, Vremja) a testuje také vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (Nonstop Kino HD, neziskový projekt HD televize HDTV1.cz">www.HDTV1.cz). Pro zajištění dalších cca 10 programů dokončuje platforma Quickmedia IPTV implementaci systému ochrany DRM - Verimatrix. Po implementaci DRM počítá platforma s 60 televizními a 90 rozhlasovými programy.

"Mezi nesporné výhody systému QuickMedia IPTV patří téměř okamžité přepínaní kanálů bez obvyklého zpoždění. Mezi další funkce systému patří blokace kanálů pomocí rodičovského zámku – PIN, kvalitní elektronický programový průvodce (EPG), podpora teletextu a interaktivní služby v systému cíleného duručování zpráv," vypočítává Pomšárová–Židlická. Obraz je šířen v kompresním standardu MPEG-2 a pro jeden televizní program je vyčleněn datový tok o rozmezí od 3 do 8 Mbit/s v závislosti na náročnosti stanice.Pozice platformy na českém trhu se neustále posiluje : službu QuickMedia IPTV aktuálně nabízí společnosti Softex NCP v Mostě, Aqua v Šumperku, Grape SC finalizuje testování, Fiber Network na Praze 3, Metropolitní v Havlíčkově Brodě a zkušební provoz nyní probíhá u 21 dalších ISP operátorů.Ouickmedia IPTV se distribuje v 886 optických popech v České republice po optických trasách společností Sloane Park, net4net, Dial telecom a nyní i ČD Telematika a potenciálně má v dosahu přes 820.000 koncových účastníků internetu.

Smlouvu o provozování služby QuickMedia IPTV společnost ČD-Telematika podepsala letos v říjnu. "Díky službě IPTV mohou operátoři nabízet svým zákazníkům kompletní produkty „triple play“ s minimálními počátečními náklady a zároveň se plně věnovat poskytování služeb svým zákazníkům. Autorská a distribuční práva, programovou nabídku,smluvní dokumentaci, technologii a přenos televizního signálu kompletně zajistí ČD Telematika ve spolupráci se strategickými partnery Prozetou a společností HDD," uvedla Pomšárová–Židlická.

redakce

Vybrané články