TereBox T2

Digi TV začala vysílat maďarskou verzi Discovery Channel

| Tisk

obrázek z maďarské verze Multiregionální satelitní placená televize Digi TV přichystala českým a slovenským divákům začátkem tohoto pracovního týdne nemilé překvapení - nahradila původní evropskou verzi Discovery Channel verzí maďarskou. Pro český a slovenský trh se nyní na platformě Digi TV vysílá Discovery Channel Hungary (viz. obrázek).

Na první pohled jde o detail. Ve skutečnosti jde o nemilé překvapení pro abonenty této služby. Discovery Channel Hungary má odlišnou programovou strukturu (program původní verze neodpovídá - pro srovnání: ve 14:00 hodin vysílala původní verze dokument Zrodil se automobil a maďarská Historie vynálezů), reklamy a veškeré upoutávky jsou pouze v maďarském jazyce. EPG v češtině či slovenštině Digi TV u tohoto programu nevysílá - divák ani neví, co bude tato nová verze vysílat. Jediné, co oproti předchozí verzi zůstalo nezměněno, je lokalizace. Maďarská mutace Discovery Channel se vysílá nejenom v maďarštině ale také v českém nebo slovenském jazyce.

V tomto týdnu tak došlo ke zvláštnímu jevu. Na jednom trhu (česko-slovenském) se vysílají dva odlišné programy pod stejným názvem - Discovery Channel. Maďarskou verzi této stanice vysílá Digi TV, středoevropská satelitní služba UPC Direct nadále šíří původní verzi programu Discovery Channel a program zveřejňovaný na stránkách parabola.cz odpovídá právě verzi na UPC Direct.

Častým dotazem našich čtenářů je, zda tento stav - tedy maďarská verze Discovery pro CZ a SK trh - je dočasný či trvalý. Na tento dotaz se serveru parabola.cz nepodařilo získat stanovisko zástupců či provozovatelů této stanice. Vzhledem k tomu, že Discovery Channel Hungary začala připravovat i českou/slovenskou audio stopu, očekává se, že tento stav bude trvalý. Není ale známo, zda původní verze Discovery zůstane zachována či dojde k postupné přeměně lokalizované verze pro český a slovenský trh na Discovery Channel Hungary.

Důvody proč vůbec vznikla maďarská verze Discovery jsou známé: silný trh s kabelovou a satelitní placenou televizí a poptávka po lokalizované verzi programu, která se jednoduše provozovatelům kanálu prostě vyplatí.

technické parametry příjmu:

obrázek z maďarské verze stanice: Discovery Channel Hungary (nová verze pro český a slovenský trh v Digi TV)
satelit: Intelsat 10-02 (1°W)
platforma: Digi TV
kmitočet: 12,723 GHz
polarizace: horizontální
SR: 27500
FEC: 3/4
SID: 1026
video PID: 526
audio PID: 716 (maďarsky), 676 (česky)

stanice: Discovery Channel Europe (původní verze)
satelit: Astra 1G (19,2°E)
platforma: UPC Direct
kmitočet: 12,304 GHz


polarizace: horizontální
SR: 27500
FEC: 3/4
SID: 20303
video PID: 201
audio PID: 210 (maďarsky), 211 (česky), 212 (anglicky)

Není to ale poprvé, co se na jednom trhu vysílá jeden program ve dvou různých programových verzích. V kabelových sítích v České republice a na Slovensku se vysílá Cartoon Network a TCM ve verzi panevropské, na UPC Direct a Digi TV je dostupná středoevropská (CEE) mutace těchto stanic s přihlédnutím k potřebám maďarského trhu, kde se běžně vysílají verze CEE. Vedle programové skladby se stanice Cartoon Network a TCM liší i vysílacím časem. TCM CEE vysílá od 21:00 do třetí hodiny ranní, panevropská TCM od 21:00 do šesté hodiny ráno.

Martin Vyleťal

Vybrané články