TereBox T2

Na satelitu Thor 5 testuje FTA nová slovenská TV8

| Tisk

logo Na telekomunikačním satelitu Thor 5 (orbitální pozice 0,8 stupně západně) norského satelitního operátora Telenor Satellite Broadcasting (TSBc) se dnes objevil test nové slovenské komerční televize TV8. Vysílání je zatím složeno z dynamického obrazce - animovaného loga včetně informace o připravovaném vysílání.

Na obrazovce se objevila na zeleném podkladu následující informace "Nová interaktívna televízia" a podtitulkem "už čoskoro na vašej obrazovke". Text je doplněn animovaným logem TV8.

Za projektem TV8 stojí bratislavská společnost PHONOTEX spol. s.r.o., která získala licenci od slovenské Rady pro vysílání a retransmisi (RVR) v září loňského roku na programovou službu pod názvem TV8. Licence je pro celoplošné digitální vysílání a platí pro všechny standardy digitálního příjmu - DVB-T, DVB-C, DVB-S, DVB-H, MMDS a MVDS.

TV8 bude interaktivní televize. Přesný obsah není známý. Očekává se, že televize přinese pořady, které budou se neobejdou bez účasti televizních diváků - audiotextové sliužby. Obdobný obsah má z větší části slovenská Tv Živa šířená ze stejného transpondéru.

technické parametry příjmu:

satelit: Thor 5 (0,8°W)
kmitočet: 12,417 GHz
polarizace: vertikální
SR: 28000
FEC: 7/8
norma: DVB-S


kompresní formát: MPEG-2
kódování (CA systém): žádný

Televize počítá s vysíláním teletextu pod názvem TV 8text.

Přes pozici 0,8°W až 1°W se vysílá platforma Digi TV, která působí také na českém a slovenském trhu. Letos zde začne vysílat konkurenční služba UPC Direct, takže počet domácností s příjmem bohaté nabídky free-to-air programů ze Slovenska bude nadále přibývat. UPC Direct nyní využívá kapacity na satelitech Astra (19,2°E).

Připomeňme, že z této pozice vysílají FTA slovenské televize TV Živa, TV Patriot, CETV, TV Lux, Musiq1, Musixbox a prostřednictvím Digi TV také česká ČT24. Dále jsou zde i slovenská komerční rádia.

Martin Vyleťal

Vybrané články