Průzkum: 69 procent českých domácností sleduje pořady na LCD televizorech

| Tisk

logo Letos slavíme výročí dvacet let od doby, kdy se poprvé začaly prodávat televizory s plochou obrazovkou. Poslední průzkum satelitní platformy Skylink ukazuje, jakým vývojem za tuto dobu prošly nejenom televize, ale i samotná „kultura“ jejich sledování.

V roce 1997, kdy přišly na trh první ploché plazmové televizory, vládly domácnostem CRT obrazovky s poměrem stran 4:3 a úhlopříčkou okolo 29 až 32 palců, signál se přijímal analogově a většinou přes obyčejnou anténu, internet byl k dispozici přes vytáčené připojení a věci jako chytrý mobilní telefon nebo wi-fi byly utopií.

O pouhých 20 let později, v roce 2017, vládnou většině domácností LCD televizory, které se usadily v 69 % českých obývacích pokojů, a jejich obliba i nadále stoupá. Zcela nejvíce zastoupeným modelem jsou LCD o úhlopříčce 30 až 34 palců. V poslední době se ovšem lidé zajímají i o větší úhlopříčky, LCD televize v rozmezí 40 až 44 palců jsou podle zjištění průzkumu v současné době nejprodávanější.

Za zájmem o větší televizory stojí pokles cen u modelů s větší úhlopříčkou a zvýšené povědomí o možnosti příjmu ve vysokém rozlišení. Z průzkumu dále vyplynulo, že se v současné době zvyšuje poptávka také po nejnovějších modelech LED televizí. Klesá naopak zastoupení plazmových obrazovek, jejichž výrobu většina značek ukončila již v roce 2014, a v současnosti se jejich zastoupení pohybuje okolo 8 %.

S nástupem plochých obrazovek do domácností vstoupil nový poměr stran 16:9, který oceníte především při sledování filmů, neboť je velmi podobný formátu filmového plátna v kinech, a vy si tak můžete vychutnat své oblíbené snímky opravdu naplno.

Televize ale v průběhu let získaly i mnoho nových vlastností. Obrazovku lze snadno propojit například s notebookem, tabletem či mobilním telefonem a používat ji jako extra velký monitor. A při napojení na herní konzoli můžete svůj obývací pokoj proměnit v herní stanici. To že byste mohli připojit přímo televizor na internet se před dvaceti lety nikomu ani nesnilo.

V posledních deseti letech se pak velmi rozmohl trend zvaný HD rozlišení, první programy ve vysokém rozlišení se začaly v nabídkách jednotlivých televizních platforem objevovat kolem roku 2007. „Platforma Skylink měla v roce 2007 tři programy v HD rozlišení,“ uvádí Jaromír Glisník, člen představenstva M7 Group, která provozuje satelitní platformu Skylink. „Vždy jsme byli lídrem v zavádění programů ve vysokém rozlišení a dnes jich máme přes šedesát. Technologický vývoj v celém televizním odvětví zaznamenal za posledních 20 let ohromný skok. Zejména, když si uvědomíme, že v předchozích 30 letech před příchodem plochých televizorů k podobnému skokovému vývoji nedocházelo,“ dodává. V současné době je obraz ve vysokém rozlišení téměř nutnost, neboť dle výsledků průzkumu si lidé pořizují televizory se stále větší úhlopříčkou. A velká obrazovka potřebuje i kvalitní zdroj signálu, ať už jde o seriál, dokument či sportovní zápas. Příjem přes obyčejnou anténu již nestačí, přechází se na služby satelitních nebo kabelových televizí. Za kvalitu se prostě platí.

Co se v průběhu let výrazně nezměnilo, je doba, kterou uživatelé tráví před televizní obrazovkou, ta se v průměru pohybuje okolo 3,5 hodiny za den. Stále významněji se ale prosazuje i tzv. multiscreening, tedy paralelní konzumace televize a internetu. Výzkum ukázal, že přibližně 6 % lidí sleduje televizi a zároveň zvládá surfovat po síti. U respondentů spadajících do věkové skupiny 15-35 let je pak tento poměr ještě vyšší a pohybuje se okolo 9 %.