TereBox T2

Průzkum: 69 procent českých domácností sleduje pořady na LCD televizorech

| Tisk

logo Letos slavíme výročí dvacet let od doby, kdy se poprvé začaly prodávat televizory s plochou obrazovkou. Poslední průzkum satelitní platformy Skylink ukazuje, jakým vývojem za tuto dobu prošly nejenom televize, ale i samotná „kultura“ jejich sledování.

V roce 1997, kdy přišly na trh první ploché plazmové televizory, vládly domácnostem CRT obrazovky s poměrem stran 4:3 a úhlopříčkou okolo 29 až 32 palců, signál se přijímal analogově a většinou přes obyčejnou anténu, internet byl k dispozici přes vytáčené připojení a věci jako chytrý mobilní telefon nebo wi-fi byly utopií.

O pouhých 20 let později, v roce 2017, vládnou většině domácností LCD televizory, které se usadily v 69 % českých obývacích pokojů, a jejich obliba i nadále stoupá. Zcela nejvíce zastoupeným modelem jsou LCD o úhlopříčce 30 až 34 palců. V poslední době se ovšem lidé zajímají i o větší úhlopříčky, LCD televize v rozmezí 40 až 44 palců jsou podle zjištění průzkumu v současné době nejprodávanější.

Za zájmem o větší televizory stojí pokles cen u modelů s větší úhlopříčkou a zvýšené povědomí o možnosti příjmu ve vysokém rozlišení. Z průzkumu dále vyplynulo, že se v současné době zvyšuje poptávka také po nejnovějších modelech LED televizí. Klesá naopak zastoupení plazmových obrazovek, jejichž výrobu většina značek ukončila již v roce 2014, a v současnosti se jejich zastoupení pohybuje okolo 8 %.

S nástupem plochých obrazovek do domácností vstoupil nový poměr stran 16:9, který oceníte především při sledování filmů, neboť je velmi podobný formátu filmového plátna v kinech, a vy si tak můžete vychutnat své oblíbené snímky opravdu naplno.

Televize ale v průběhu let získaly i mnoho nových vlastností. Obrazovku lze snadno propojit například s notebookem, tabletem či mobilním telefonem a používat ji jako extra velký monitor. A při napojení na herní konzoli můžete svůj obývací pokoj proměnit v herní stanici. To že byste mohli připojit přímo televizor na internet se před dvaceti lety nikomu ani nesnilo.V posledních deseti letech se pak velmi rozmohl trend zvaný HD rozlišení, první programy ve vysokém rozlišení se začaly v nabídkách jednotlivých televizních platforem objevovat kolem roku 2007. „Platforma Skylink měla v roce 2007 tři programy v HD rozlišení,“ uvádí Jaromír Glisník, člen představenstva M7 Group, která provozuje satelitní platformu Skylink. „Vždy jsme byli lídrem v zavádění programů ve vysokém rozlišení a dnes jich máme přes šedesát. Technologický vývoj v celém televizním odvětví zaznamenal za posledních 20 let ohromný skok. Zejména, když si uvědomíme, že v předchozích 30 letech před příchodem plochých televizorů k podobnému skokovému vývoji nedocházelo,“ dodává. V současné době je obraz ve vysokém rozlišení téměř nutnost, neboť dle výsledků průzkumu si lidé pořizují televizory se stále větší úhlopříčkou. A velká obrazovka potřebuje i kvalitní zdroj signálu, ať už jde o seriál, dokument či sportovní zápas. Příjem přes obyčejnou anténu již nestačí, přechází se na služby satelitních nebo kabelových televizí. Za kvalitu se prostě platí.

Co se v průběhu let výrazně nezměnilo, je doba, kterou uživatelé tráví před televizní obrazovkou, ta se v průměru pohybuje okolo 3,5 hodiny za den. Stále významněji se ale prosazuje i tzv. multiscreening, tedy paralelní konzumace televize a internetu. Výzkum ukázal, že přibližně 6 % lidí sleduje televizi a zároveň zvládá surfovat po síti. U respondentů spadajících do věkové skupiny 15-35 let je pak tento poměr ještě vyšší a pohybuje se okolo 9 %.

redakce

Vybrané články