Místo pro Vaši reklamu

MS ve fotbale v Ultra HD a s českým komentářem

| Tisk

Mistrovství světa ve fotbale 2018 bylo ve čtvrtek slavnostně zahájeno zápasem domácího Ruska proti Saúdské Arábii. Přenosy z MS 2018 je možné sledovat zdarma v SD, HD i Ultra HD (4K) rozlišení.

Diváci v České republice a na Slovensku si mohou svátek fotbalových fanoušků vychutnat na programech veřejnoprávních vysílatelů Česká televize (ČT) a Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) v klasickém SD nebo v HD rozlišení. Bohužel, ani jeden z těchto dvou vysílatelů nezprostředkoval fotbalový šampionát v ještě lepší technické kvalitě - v Ultra HD.

Prodej 4K televizorů roste a zájemci o fotbal v lepší kvalitě musí (zatím) hledat obsah v tomto rozlišení jinde. Turecká státní televize TRT (Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu) vysílá MS 2018 ve všech třech obrazových formátech a co je podstatné - Ultra HD signál je poskytován na satelitu zcela zdarma.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Záběr z vysílání TRT 4K

FTA signál TRT 4K je možné přijímat ze satelitu Türksat 3A v silném západním svazku, což znamená, že pro příjem postačí nasměrovat parabolu od průměru cca 70 cm na pozici 42°E. Pro příjem je pochopitelně nutný 4K televizor, eventuálně i set top box s podporou tohoto rozlišení.

TRT 4K vysílá fotbalové přenosy s tureckým komentářem. Jiná jazyková verze není poskytována. Stanice je především určena divákům v Turecku. Volné vysílání a široké pokrytí satelitu ale umožňuje sledovat obsah i daleko za hranicemi Turecka. Divákům tak přináší skvělé zážitky nejenom z fotbalových přenosů.

Vysílání TRT 4K mohou diváci sledovat s českým nebo slovenským komentářem. Stačí si jej k obrazu TRT 4K "domixovat" z jiného zdroje - například z pozemního vysílání (DVB-T), které je dostupné po celém území Česka a Slovenska. Problém nastává v synchronizaci obrazu a zvuku.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Záběr z vysílání TRT 4K, fotbalem se baví i ruský prezident Vladimír Putin

Redakce webu parabola.cz provedla zajímavý experiment - použila zdroj TRT 4K z pozice 42°E a synchronizovala jej se zvukem z programu ČT Sport z pozemního vysílání. Jako zdroj zvuku byly použity všechny tři formáty, které se v Česku aktuálně vysílají - tedy v multiplexu 1 (DVB-T/MPEG-2/SD), RS7 (DVB-T/MPEG-4/HD) a PS11 (DVB-T2/HEVC/HD). Během prvních přenosů bylo zjištěno, že TRT 4K vždy předbíhá programu ČT Sport. V případě multiplexu 1 o zhruba 1,5 sekundy, u RS7 o cca 6 sekund a nejvíce u PS11, kde je ČT Sport HD opožděn o cca 7 sekund.

Jde o orientační hodnoty s ohledem na použitou techniku. Jiné zařízení, které budou porovnávány mohou přinést mírně odlišné výsledky.

Samozřejmě není příjemné vidět gól a po několika sekundách slyšet střelu na bránu a informaci komentátora. Pro synchronizaci lze využít PVR 4K set top box s funkcí timeshift (časový posun) a provést synchronizaci obrazu se zvukem.


obrázek

▲ Obr č. 3 - Záběr z vysílání TRT 4K, na programu se objevují informace o dalších zápasech

technické parametry - TRT 4K:

satelit: Türksat 3A (42°E)
frekvence: 10,980 GHz
polarizace: vertikální
SR: 12500
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK

TRT 4K
service ID: 16300
video PID: 4855 (HEVC/4K)


audio PIDy: 4955 (E-AC3/Dolby Digital+), 5055 (AAC)
CA systém: žádný (FTA)

Video bit rate u TRT 4K je luxusních 25 Mbit/s v kodeku HEVC (H.265) a zvukem ve dvou formátech - Dolby Digital+ (E-AC3) a AAC.

Vedle TRT 4K vysílá MS ve fotbale v Ultra HD rozlišení i další vysílatelé jako například Sky Germany (Astra, 19,2°E), Canal Digitaal (Nizozemí, Astra, 23,5°E), TVP 4K (Polsko, nc+, 13°E), Pervyj kanal (Rusko, Trikolor TV na 36°E a 56°E, MTS TV na 74,7°E a Telekarta na 85°E) a RTP 4K (Portugalsko, 30°W). Bohužel, žádný z těchto vysílatelů neposkytuje 4K signál zdarma a FTA.

Ultra HD / 4K rozlišení poskytuje 4x vyšší obrazovou kvalitu než stávající HD rozlišení. Ultra HD nabízí rozlišení 3840x2160 pixelů. Pro sledování vysílání v tomto formátu je nutný televizor, případně i set top box v podporou 4K.

Martin Vyleťal

Vybrané články