TereBox T2

Rai 4K zahájil oficiální vysílání

| Tisk

logo Italský veřejnoprávní vysílatel Rai dnes spustil pravidelné vysílání v ultra vysokém rozlišení (UHD) ve formátu 4K. Program Rai 4K, který se dříve vysílal nepravidelně a doposud neoficiálně v rámci testů, je dostupný pro všechny zákazníky bezplatné satelitní platformy TivúSat.

Rai 4K je prvním bezplatným 4K programem z Itálie, který je šířen z orbitální pozice 13°E, kde jsou zaparkovány satelity Eutelsat Hot Bird.

Podle původních plánů měl program Rai 4K zahájit oficiální vysílání 1. července 2019. Ostrý start byl odložen o dva týdny z technických důvodů. Rai se divákům za zpoždění startu Rai 4K omluvila.

Rai 4K bude divákům nabízet filmy, seriály, divadelní a operní představení, dokumenty a také sport v ultravysokém rozlišení (UHD) ve 4K. Pevné programové schéma Rai 4K s filmy, seriály odstartuje na podzim, kdy se program rozšíří o další nové akvizice a vlastní pořady.

"15. července 2019 začínáme novou éru televizního vysílání. Díky Eutelsatu a naší platformě TivúSat můžeme našim divákům nabídnout filmy, seriály, divadelní a operní představení, dokumenty a sport v té nejvyšší možné dostupné kvalitě a zdarma. Tím ale evoluce nekončí, již příští rok spustíme kanál s obsahem v 8K," uvedl u příležitosti startu Rai 4K generální ředitel Rai Fabrizio Salini.

Rai 4K v nejbližších dnech potěší jak příznivce opery či dokumentů.

V nejbližších dnech Rai 4K mimo jiné uvede:


- Donne e dee: dokument o Sardinii z produkce Rai Sardegna a Rai Milano.
- Cogne Gran Paradiso: dokument z produkce Rai a RSI Swiss.
- In crescendo Rossiniano: hudební pořad o Rossinim z produkce Rai a Eutelsatu.
- Lazebník Sevillský: opera z produkce Rai Com
- Aosta: dokument z produkce Rai 3
- La Bohème: opera z produkce Rai Com
- Carmen: opera z produkce Rai Com
- Palermo Arte: dokument z produkce Rai Com
- Meraviglie: opakování cyklu populárních dokumentů z produkce Rai 1

Co čeká diváky Rai 4K na podzim? Celá série Vetřelec včetně nového Vetřelec Convenant, cyklus osmi filmů od Quentina Tarantina, čtyři filmy ze série Underworld, série filmů Captain America, X-men 2, Power Rangers, Valerian.

Kvalita Rai 4K je velmi dobrá. Obraz je vysílán v módu HDR a zvuk ve formátu Dolby Digital.

Stanice Rai 4K je z důvodu omezení vysílacích práv zakódována systémem Nagra MA a dostupná výhradně pro majitele novějších přístupových karet TivúSat. Rai 4K je poskytován zdarma, podobně jako ostatní programy v nabídce TivúSat.

technické parametry - Rai 4K:


satelit: Eutelsat Hot Bird 13C (13°E)
frekvence: 11,219 GHz
polarizace: horizontální
SR: 29900
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulace: 8PSKRai 4K
service ID: 2101
video PID: 101 (HEVC/4K)
audio PIDy: 102 (AC3, italsky), 103 (AC3, anglicky)
CA systém: Nagra MA

text vznikl ve spolupráci se čtenářem franck

redakce

Vybrané články