Quantcast

Je třeba zabít Sekala 1.3. na ČT1 a v HD

| redakce | tisk

Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Scénář filmu oceněného deseti Českými lvy (1998) napsal Jiří Křižan. Film Je třeba zabít Sekala uvede ČT na programech ČT1 a ČT HD dne 1.3.2011 ve 20:55 hodin.

V létě roku 1943 do moravské vesnice jako by válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde však žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal má za sebou krušné dětství. Všichni jím pohrdají, nic mu nepatří. Slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý. Nenávidí všechno a všechny. Udává sedláky ze zločinů proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Sedláci dospějí k rozhodnutí, že je třeba se Sekala zbavit. K samotnému činu však využijí kováře Juru Barana, který se ve vesnici skrývá před německými okupanty. Oba muži se tak proti své vůli musí střetnout v souboji na život a na smrt. „Je to příběh o mezilidských vztazích, o závisti, udávání, o nejhorších lidských vlastnostech. Mezní situace jako byla válka, tyto vlastnosti pouze vyhrotila,“ říká režisér Vladimír Michálek.

Scenáristou filmu natočeného v polsko-francouzsko-slovensko-české koprodukci je Jiří Křižan. Kamera Martin Štrba. Hrají: Olaf Lubaszenko (Baran), Boguslaw Linda (Sekal), Jiří Bartoška (Páter Flora), Agnieszka Siteková (Anežka), Vlasta Chramostová (Marie) a další. Film získal v roce 1998 v deseti kategoriích cenu Český lev, řadu mezinárodních ocenění a Olaf Lubaszenko cenu za nejlepší herecký výkon na MFF Karlovy Vary 1998.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články