CryptoBox 800 UHD

RTVS chce rozšířit HD obsah i na satelit a chystá se na Ultra HD

| redakce | tisk

Technologické novinky chce na Slovensku přinášet tamní veřejnoprávní médium RTVS (Rozhlas a televize Slovenska). Již v březnu 2014 začne vyrábět a vysílat hlavní zpravodajskou relaci v nativním HD rozlišení. V nativu budou příspěvky ze studia + některé reportáže, ostatní obsah bude uscalován z SD rozlišení.

Zpravodajství bude snímané HD kamerami. RTVS je vybaveno i HD satelitním vozem a většinou videokamer má pro HD rozlišení.

Začátkem roku 2014 chce RTVS umístit jeden program v HD rozlišení na satelit. Pravděpodobně půjde o stanici Jednotka HD. Na satelitu se může střídat i s kanálem Dvojka HD, pokud bude mít atraktivnější HD obsah.

Vnímame satelitnú distribúciu v HD ako kľúčovú a je to jedna z našich najväčších priorít už od začiatku budúceho roka. Naozaj už nemôžeme ignorovať 45 % domácností, ktoré sú v satelitnej distribúcii,“ uvedl v rozhovoru pro Živé.sk ředitel sekce technoky RTVS Andej Doležal.

RTVS přestala u SD distribuce používat indexy "HD" u nativního obsahu. Index HD se objevuje jen u HD verzí kanálů Jednotka a Dvojka.

RTVS má v plánu nabízet více akviziční tvorby - již nyní nakupuje pořady od britské veřejnoprávní televize v HD rozlišení. V příštím roce chce RTVS nabízet i remasterované filmy z archívu. Informuje o tom Živé.sk.

Veřejnoprávní vysílatel se chystá také na testy v Ultra HD rozlišení a spolu s Českou televizí se stala zakládajícím členem Ultra HD československého fóra. Ultra HD testy RTVS by se mohly objevit na satelitu Astra v demo kanálu, do budoucna v DVB-T2.