Quantcast

Fascinující pohledy na deštný prales moře na Viasat Nature

| redakce | tisk

Zvláštní a nádherný svět Velkého bariérového útesu přitahuje znalce i laiky. Známý britský přírodovědec, sir David Attenborough, se rozhodl, že se se štábem po 60 letech vrátí na toto úžasné místo, kterým diváky provede za pomoci moderní techniky včetně 4K rozlišení, nejnovějších technologií makro snímků, satelitního pohledu, počítačově generovaných animací (CGI) a nejnovějších výsledků vědeckého výzkumu.

Pro Attenborougha jde o velmi osobní záležitost - na místo se totiž vrací po šesti dekádách a nachází ho v žalostném stavu. Ale nevzdává se, neboť přímo v rámci dokumentárního seriálu představuje způsob, jak jeden z nejvýznamnějších ekosystémů na světě zachránit. Velký bariérový útes je místo, kde žije unikátní paleta živočichů a flóry. Tento „deštný prales moře“ se skládá z 900 ostrovů a ostrůvků rozkládajících se v délce 2 500 kilometrů.

Fascinující pohledy na deštný prales moře na Viasat Nature
▲ Fascinující pohledy na deštný prales moře na Viasat Nature

Diverzita druhů je zde neuvěřitelná - jen ryb tu žije asi 1 500 druhů, a dále jen pár čísel: 30 druhů velryb a delfínů, 6 druhů vodních želv, 22 druhů mořských ptáků a 32 druhů pobřežních ptáků. Tento ekosystém teprve začínáme pořádně chápat, přestože nevíme, zda už není pozdě - jeho přežití totiž visí na příslovečném vlásku.

Příběh vypráví kromě sira Davida Attenborougha také špičková počítačová animace, která odhaluje Velký bariérový útes způsobem, který jsme dosud neměli možnost vidět - vysušuje oceán, abychom mohli být svědky prastarých základů útesu, ohromujících celkových pohledů i úžasného formování celého systému.

Kromě toho animace odhaluje souvislosti lidskému oku neviditelné - to, jak mohou larvy korálů „slyšet“, co jim útesy „říkají“, jak strašci kudlankoví dokážou komunikovat jasnými ultrafialovými projevy či jaký rozsah chemických zbraní využívají obyvatelé útesů pro odrazení nepřátel.

Štáb v čele se sirem Davidem na tvorbě dokumentárního seriálu spolupracoval s nejlepšími světovými vědci, institucemi a univerzitami, jež v současné době pracují na útesu a okolo něj: kupříkladu NOAA, JCU a SeaSim, které útes zkoumají překvapivými způsoby.

Velký bariérový útes, jeden z nejúchvatnějších pohledů světa, mohou diváci spatřit ve stejnojmenném dokumentárním seriálu na kanálu Viasat Nature, vždy v pondělí od 9. do 30. května 2016 ve 20:00 hodin.

zdroj: Viasat

Reklama
Vybrané články