Diana osobně na National Geographic

| redakce | tisk

Televizní stanice National Geographic odvysílá v neděli 6.8.2017 ve 22:00 hodin speciální celovečerní dokumentární snímek pod názvem Diana osobně. Celým dokumentem provází hlas Diany v nahrávkách, které z velké části dosud nebyly vysílány. Tyto záznamy jsou doplněny archivními záběry a fotografiemi.

V roce 1991 bylo v londýnském Kensingtonském paláci uskutečněno několik tajných rozhovorů s Dianou, princeznou z Walesu, které s jejím svolením natočil blízký přítel jménem novináře Andrewa Mortona.

Morton zde pracoval na knize o skutečném životě nejfotografovanější ženy světa. Veřejnost v té době neměla tušení, že je manželství princezny Diany a prince Charlese v krizi. National Geographic Documentary Films odhalují Dianiny myšlenky a pocity ve velmi specifickém okamžiku jejího života a zachycují tento komplikovaný osobní příběh z jejího úhlu pohledu. Celým snímkem nás provází hlas samotné princezny v nahrávkách, které z velké části dosud nebyly vysílány.

Diana osobně na National Geographic
▲ Diana osobně na National Geographic

Tyto zřídka prezentované zvukové záznamy jsou doplněny archivními záběry a fotografiemi. Diana osobně je nejnovější produkcí společnosti National Geographic Documentary Films a diváci ji poprvé spatří 6. srpna ve 22 hodin na obrazovkách National Geographic.

Výkonným producentem snímku je držitel Peabodyho ceny Tom Jennings ze společnosti 1895 Films (Výbuch raketoplánu Challenger; Martin Luther King: Záznamy atentátu). Dokument nabízí nový pohled na princeznin emocionální vývoj od dětství přes mládí a vztah s Jeho Veličenstvem, princem z Walesu, až po všudypřítomný pocit, že žije pod drobnohledem veřejnosti.

National Geographic Documentary Films vytváří prvotřídní celovečerní dokumentární snímky, které pokrývají aktuální i nadčasová celosvětová témata a jejichž autory jsou ti nejlepší světoví filmaři,“ prohlásil Tim Pastore, prezident vlastní tvorby a programmingu National Geographic. „Tento snímek není výjimkou a nabízí zbrusu nový náhled do života princezny Diany. Je tak pokračováním našeho trendu poskytnout divákům dosud nevídaný přístup k významným událostem světových dějin.“

Stala se „princeznou z lidu“, „princeznou lidských srdcí“ a jen málokterá veřejná osoba je nadále tak milována i opředena záhadami jako Diana. Veřejnost si ji zamilovala jako stydlivou učitelku z mateřské školy, jejíž vrozený šarm učaroval dědici královského trůnu, a v tom okamžiku se zrodila nova ikona moderní doby.

Nyní nám sama princezna Diana detailně přiblíží svůj životní příběh a především svou situaci v roce 1991. Otevřeně promlouvá o nepříliš šťastném dětství, rozpačitém seznámení s Jeho Veličenstvem, princem z Walesu, v době, kdy jí bylo pouhých 16 let, i dramatickém vstupu mladé dívky na světovou scénu. Záhy odstartovalo pronásledování tiskem, národ byl stržen pohádkovým příběhem lásky a ona nebyla na tento příval slávy připravená.

Snímek Diana osobně dokumentuje rozpor mezi privátním a veřejným aspektem princezniny osobnosti a podtrhuje často spletité narážky, myšlenky a pocity princezny v roce 1991. Bez nostalgie zde vzpomíná na svou svatbu a zkušenosti s poporodní depresí, bulimií i na vítězství nad zničující úzkostí, které jí přineslo až nalezení sebe sama v humanitární činnosti.

Vybrali jsme významné okamžiky jejího života a chronologicky je seřadili. Ilustrujeme je pomocí tiskových zpráv a archivních snímků z dané doby,“ doplňuje Tom Jennings, výkonný producent dokumentu Diana osobně. „Během celého filmu také uslyšíte princeznin hlas popisující její niterné pocity ve chvílích, kdy celý svět věřil, že je protagonistkou šťastné pohádky. A přitom se v té době její manželství i celý život rozpadaly.“

Kniha fotografií z edice National Geographic Remembering Diana: A Life in Photographs bude od 1. srpna rovněž k dostání na pultech amerických knihkupectví, opatřená předmluvou Dianiny blízké přítelkyně Tiny Brownové, které je rovněž autorkou princeznina životopisu. V knize nalezneme vice než 100 světoznámých fotografií a vzpomínky lidí, kteří Dianu znali nejlépe.

zdroj: NGC