Široká nabídka DVB-T antén

Televize Prima má nové zpravodajské studio

| redakce | tisk

Místo klasických obrazovek nejmodernější LED panely. Nový moderátorský pult i design místnosti. To je nové studio zpravodajské hodiny televize Prima. Ta jako jediná v České republice zapojuje do živého vysílání zpravodajských relací i newsroom, a to prostřednictvím velkého LED panelu o rozměrech 3,33 x 1,6 m na ploše dosahující 5,5 m2. Divácké zprávy se přejmenují na Divošky.

Na úvod nové sezony přicházíme nejen s novou grafikou, ale také s redesignem studia, odkud každý všední den vysíláme zpravodajskou hodinu začínající v 18.55 hodin. Nové studio se stavělo od pátku 11. srpna po dobu 17 dní. Celý tým se zasloužil o to, že se nám ho podařilo přeměnit v rekordním čase. Původní zůstávají pouze zdi, strop, podlaha a prosklená stěna za námi. Všechno ostatní jsme přeměnili za nové. Ze zpravodajského studia vysíláme celkem osm pořadů: Odpolední zprávy, Zprávy, Divošky, TOP STAR, Miniduel, nedělní Partii, Očima Josefa Klímy a Prima ZOOM SVĚT. Věřím, že se divákům bude nové pojetí líbit. Postupně odhalíme nové interaktivní prvky v rámci našeho vysílání,“ říká Jitka Obzinová, šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky televize Prima.

Televize Prima má nové zpravodajské studio
▲ Televize Prima má nové zpravodajské studio

Mění se znělky, hudba a Divácké zprávy nově jako Divošky
Nová grafika znělek využívá zeměpisnou síť poledníků a rovnoběžek. „Nechtěli jsme zakomponovat mapu ani zeměkouli, tyto prvky jsou pro zpravodajství už poměrně klišé. Využili jsme efekt zeměpisné sítě z rovnoběžek a poledníků, které jsou ve znělce jako vodorovné a svislé čáry,“ dodává Jitka Obzinová, šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky televize Prima.

Barvy jednotlivých relací zůstávají zachovány. „Zprávy mají světle modrou s oranžovou, Krimi zprávy černou, červenou a bílou, Divošky mají hlavní barvu zelenou a oranžovou. Polední a Odpolední zprávy jsou světlejší než hlavní Zprávy, aby více připomínali denní světlo. Miniduel je v modré barvě, má i upravené logo. Znělka pro TOP STAR zůstává nezměněna, stejně tak je beze změny znělka Partie. Nově znělky vznikaly tři týdny,“ řekl grafik studia UNTERGRUND.

Divácké zprávy prochází změnou názvu, stávají se Divoškami. „Pojmenovali jsme je jednoduše tak, jak jim říkají diváci - Divošky,“ doplňuje Jitka Obzinová, šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky televize Prima.

Autorem hudby je Karel Antonín, hudebním režisérem Patrik Kettner a Lukáš Tvrdoň, který je zároveň zvukovým mistrem. „Znělku jsme tvořili paralelně ve dvou studiích. Přibližně čtyři dny jsme pracovali na hudbě a týden jsme ji finálně mixovali. Chtěli jsme, aby hudba působila epicky až velkolepě, ale zároveň neztrácela na důvěryhodnosti, které ke zpravodajství Primy nesporně patří. Proto jsme při tvorbě použili stejné akustické nástroje a hudební banky, které používají ti nejvýznamnější tvůrci filmové hudby, jako je například Hans Zimmer nebo dnes již tragicky zesnulý James Horner. Našim záměrem zároveň bylo, aby se hudba brzy neoposlouchala a působila dlouhou dobu svěže,“ říká Patrik Kettner, vedoucí Self Promotion FTV Prima.

Newsroom i studio se špičkovými LED panely
Nové studio zpravodajství nyní disponuje novými 3 LED stěnami, které tvoří 55 LED obrazovek, jejichž celková plocha přesahuje 14 metrů čtverečních. LED stěny mají rozteč bodů 1,2 milimetrů, celkem bude zobrazení tvořit přes 9 milionů LED diod.

Newsroomu vévodí LED panel složený z 21 obrazovek, na kterém bude možné vysílat záběry, které divákům představí jednotlivá témata reportáží. Na délku má panel přes 3 m, na výšku 1,6 m a každá z obrazovek má špičkové rozlišením,“ upřesňuje Patrik Slavík, technický ředitel FTV Prima.

Po obou stěnách vystřídaly předchozí jednoduché obrazovky velké LED panely. Na levé stěně je větší LED panel složený z 18 obrazovek o rozměrech 2,8 x 1,6 m. Na pravé stěně je LED panel z 12 obrazovek o rozměrech 1,9 x 1,6 m. I nadále budou tyto obrazovky využívány pro vstupy reportérů z terénu i pro zásadní události, kdy reportéři spolu s moderátory informují o aktuálním dění a zapojují grafiku.

Velkou změnou prošel také moderátorský pult, ve kterém je místo jednoduché obrazovky zabudován LED panel složený ze čtyř obrazovek o celkovém rozměru 1,9 x 0,5 m.

Infobox - technické údaje studia:

• Celková plocha studia je 65 m2, z toho základní bílá lesklá podlaha má 32 m2.
• Ve studiu jsou dvě pódia. První pódium má výšku 12 cm a jeho plocha je 8,4 m2. Druhé pódium má výšku 24 cm a rozkládá se na 16,9 m2.
• Stěny mají nosnou konstrukci z oceli. Výška je 270 cm, levá strana má délku 6,5 m a pravá strana má délku 3 m.
• Ve studiu je zavěšeno 27 svítidel.
• Čtyři LED stěny tvoří celkem 55 obrazovek, jedná se o LED stěny s roztečí bodů 1,2 mm, celkem bude zobrazení tvořit přes 9 milionů LED diod. Rozměry LED stěn:

Newsroom LED 21 obrazovek (7x3) - rozměry: 3332 x 1605 mm - 5,34786
Studio LEVÁ LED 18 obrazovek (6x3) - rozměry: 2856 x 1605 mm - 4,58388
Studio PRAVÁ LED 12 obrazovek (4x3) - rozměry: 1904 x 1605 mm - 3,05592
Moderátorský pult 4 obrazovky (4x1) - rozměry: 1904 x 535 mm - 1,01864

• Nosná konstrukce moderátorského pultu je z ocelových profilů, některé díly jsou vyrobené na plazmové řezačce nebo na CNC fréze. Na ohýbání některých dílů z plastu bylo nutné vyrobit speciální formy, abychom je upravili do požadovaného tvaru. Rozměr pultu je 2x3,5 metru. K dispozici jsou čtyři moderátorské stoličky.

• Ve studiu jsou čtyři fixní mikrofony, čtyři mikroportové sady, čtyři kamery a dvě čtecí zařízení.

zdroj: Prima