Quantcast

ČT na podzim: silná původní tvorba - 2 nové seriály a 4 filmy

| redakce | tisk

Česká televize připravila pro letošní podzim seriál Sever od režiséra Roberta Sedláčka, s Jiřím Mádlem v hlavní roli, Princip slasti s Karlem Rodenem a čtyři filmy v režii Jana Hřebejka, Terezy Kopáčové a Víta Karase sdružené v cyklu Jak si nepodělat život.

V nové sezoně nabídne Česká televize vedle desáté řady StarDance i nový zábavní pořad zaměřený na fenomén falešných zpráv To se ví.

Po úspěšném filmu Jan Palach, který se loni stal vítězným snímkem Cen české filmové kritiky, se Robert Sedláček pustil do natáčení šestidílné minisérie Sever. Jiří Mádl a Štěpán Benoni v ní řeší lokální kriminální případy a zároveň bojují s institucí, se kterou uzavřeli zaměstnanecký poměr. „V případě seriálu Sever tvoří detektivka spíše kostru. To hlavní je psychologicky pojatý příběh muže, který se rozhodl být dobrým policistou. A narazil. Atraktivní prostředí policie slouží většinou jen jako pozadí pro vyšetřování zločinu. U nás je hlavním hracím polem,“ říká kreativní producent ČT Jan Lekeš.

Karel Roden, Princip slasti (foto: ČT)
▲ Karel Roden, Princip slasti (foto: ČT)

Česká televize na podzim představí i jedinečný česko-polsko-ukrajinský projekt Princip slasti, jehož režie se ujal významný polský tvůrce Dariusz Jabłoński, kterého české publikum zná spíše v roli koproducenta snímku Je třeba zabít Sekala. Hlavní role v seriálu připadla Karlu Rodenovi. Ten spolu se svými kolegy z Varšavy a Oděsy řeší případ lidských ostatků nalezených ve třech středoevropských zemích. „Princip slasti je seriál pro diváky, kteří rádi sledují příběhy s více ději. Líbí se mi, že může hádat, kdo je pachatelem a kam všechno povede, ale definitivně nic neodhadne. Všechno v tomto příběhu se mění, děj vede různými směry,“ říká Karel Roden, kterého diváci České televize budou moci na podzim vidět i v britsko-americkém dramatickém seriálu McMafie.

Čtyři psychologická dramata z cyklu Jak si nepodělat přinesou intimní příběhy, které by si člověk raději nechal pro sebe. Jenže se dotýkají důležitých, možná dokonce rozhodujících momentů v životě. „Dva z filmů mají zdánlivě spíše ženské téma, tak jsem si je vybrala k režii sama: ve filmu Můj bezvadnej život použila Alice Nellis ve scénáři motiv z mého vlastního života, Až budou krávy lítat je zase skoro taneční film, kterému jsem také neodolala. Zbylé dva filmy jsou spíše mužské, jejich režie se ujal Jan Hřebejk, který natočil něco mezi situační a art komedií Nonstop lahůdky, a Vítek Karas. Ten v českých chatových osadách stvořil téměř western Beze stopy. Každý film je úplně jiný,“ říká vedoucí projektu a režisérka Tereza Kopáčová.

Jiří Mádl a Štěpán Benoni, Sever (foto: ČT)
▲ Jiří Mádl a Štěpán Benoni, Sever (foto: ČT)

Jediná show, které se dá věřit
Od září Česká televize uvede nový zábavní pořad To se ví, který bude reagovat na falešné zprávy, které se objevují ve veřejném prostoru. Pořadem provede Tomáš Měcháček a stálými kapitány týmů se stanou Aleš Háma a Halina Pawlowská, kteří si budou zvát své hosty. V jednotlivých soutěžních kolech se budou věnovat textům, fotografiím, videím, bulvárním titulkům i jiným formátům a pokusí se odhalit, které zprávy jsou falešné a které pravdivé. Cílem pořadu je zábavnou formou ukázat, jak komplikované je odlišit skutečnost od lži a pravdivou zprávu od té falešné. „Pořad by měl v první řadě bavit, myslíme ale i na to, aby divákům rozšířil dovednosti v oblasti mediální gramotnosti,“ vysvětluje kreativní producentka Lucie Kapounová.

Nedílnou součástí programu České televize jsou benefiční pořady, kterých loni bylo uvedeno dvacet, a díky nim podpořené neziskové organizace od dárců získaly 57 milionů korun. Od září do listopadu bude ve vysílání šest benefičních speciálů soutěže Kde domov můj?, koncerty pro Světlušku a pro obnovu svatovítských varhan. Jeden večer divácky oblíbené StarDance bude opět věnován Centru Paraple, které pomáhá lidem s poraněním míchy. Taneční soutěž moderovaná Markem Ebenem a Terezou Kostkovou letos oslaví desátý ročník.

Tereza Brodská, Jak si nepodělat život (foto: ČT)
▲ Tereza Brodská, Jak si nepodělat život (foto: ČT)

Filmové premiéry v televizi i na velkém plátně
Nedělní hlavní vysílací čas bude patřit úspěšným koprodukčním snímkům České televize. Mnohé z nich bodovali na Cenách české filmové kritiky, a nebo získaly Českého lva, jako například film režiséra Olmo Omerza Všechno bude, nebo snímek Ondřeje Havelky Hastrman s oceněným Karlem Dobrým v hlavní roli. Do kin vstoupí sedm distribučních filmů v koprodukci České televize: Nabarvené ptáče, které se poprvé představí na festivalu v Benátkách, Poslední aristokratka, Národní třída, Budiž světlo, Pražské orgie, Staříci a Vlastníci a pohádka Jitky Rudolfové Hodinářův učeň s Viktorem Preissem v hlavní roli.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články