CryptoBox 800 UHD

5G Broadcast jako světový standard pro pozemní TV a R vysílání?

| redakce | tisk

Jak daleko je současný vývoj 5G standardu a kolik toho je ještě potřeba udělat bylo předmětem panelu "Směrem k 5G Broadcast v Evropě", který se konal v minulém týdnu během Mediálních dní v Mnichově.

Antonio Arcidiacono, ředitel technologií a inovací Evropské vysílací unie (EBU) od počátku zdůrazňoval jedinečnou příležitost poprvé prosadit jediný standard pro pozemní vysílání. "Máme skvělou příležitost pro globální standard a překlenovací unicast a broadcast služby pro mobilní zařízení založené na stejné přenosové technologii," řekl Arcidiacono.

K prosazení nového mobilního standardu v celé Evropě byla v rámci Evropské vysílací unie (EBI) zřízena pracovní skupina 5G MAG. "Jde o celosvětový projekt, který spouštíme v Evropě. A nejde jen o informace nebo zábavu ale o novou úroveň infrastruktury, kterou můžeme dosáhnout," dodal Arcidiacono. Pro plného využití potenciálu sítě 5G a výrobě a distribuci mediálního obsahu je třeba provést určitý výzkum.

První testy nového 5G standardu již probíhají ve Francii. "Jsme s dosavadními výsledky spokojeni, protože jsme dosáhli velmi dobrého pokrytí," uvedl Jacques Donat-Bouillud, viceprezident pro vysílání a distribuci FranceTV k testům 5G Broadcast, které umožňují přijímat televizní programy ve francouzské metropoli na smartphonech.

Také v Itálii veřejnoprávní Rai má první zkušenosti s 5G v Turíně. "V současné době pracujeme na rozšíření testů do dalších měst," říká Vittoria Mignone, vedoucí výzkumu v Rai.

5G Broadcast přináší obrovské výhody, zejména pro vysoce náročné datové přenosy v budoucnosti. Pro autonomním řízení by mohl být prostřednictvím displejů přehráván zábavní obsah, georeferenční doporučení nebo služby specifické pro cestování. 5G také nabízí příležitosti v oblasti personalizace mediálního obsahu, například pro nelineární nabídky (na vyžádání). "Opravdu potřebujeme vést nyní diskuse, projekty mohou být dokončeny za deset let," řekl Dr. Roland Beutler z veřejnoprávní Südwestrundfunk (SWR).

zdroj: satnews.de + irt.de