Místo pro Vaši reklamu

Dva nové pořady ČT reagující na aktuální situaci

| redakce | tisk | názory

Česká televize připravila dva nové pořady reagující na aktuální situaci. Magazín Linka 1212 nabídne divákům podporu a rady odborníků. Dokumentární cyklus Nemocnice v první linii představí současnou každodenní realitu českého zdravotnictví.

Oba projekty se v programu poprvé objeví ve středu 15. dubna na ČT1, Linka 1212 od 21.15 hodin a Nemocnice v první linii hned po ní ve 21.55.

Česká televize v pořadu Linka 1212 přinese pomoc a rady divákům, kteří mají v období pandemie obavy o své tělesné, ale třeba i duševní zdraví. Moderátoři Monika Valentová a Vladimír Kořen budou v pořadu spolu s lékaři, psychology a dalšími odborníky zodpovídat dotazy diváků i dotazy, se kterými se občané obracejí na linku 1212 a linku první psychické pomoci.

S diváckými dotazy pracujeme nejenom ve studiu, ale chceme všechny také povzbudit k tomu, aby svoje zkušenosti sdíleli, protože i to pomáhá. Věříme, že správně podávané informace mohou naše zdraví podpořit,“ říká vedoucí projektu a kreativní producentka Alena Müllerová.

Diváci také získají mnoho praktických informací, například jak v boji proti koronaviru pomáhají informační technologie, tipy na plnohodnotný život v karanténě, propojení s dobrovolnickými projekty a podobně. „Ocitli jsme se ve výjimečné situaci, nevíme, jak dlouho potrvá a kam přesně se vyvine. Leckdo se bojí o zdraví a má strach z budoucnosti. Byla bych ráda, aby bylo divákům po skončení pořadu lépe. I pro mě to, že si jednou týdně odskočím od plotny, dětí a počítače na Kavčí hory, bude velkou a potřebnou psychohygienou," říká Monika Valentová a Vladimír Kořen ji doplňuje: „Cílem pořadu je dát informace a povzbudit. Strach je základní mechanismus přežití, odrazuje nás od nebezpečných situací. Nicméně někdy mívá velké oči a leknutí dokáže jednoho vystrašit tak, že se přestane hýbat. Víme, že receptem na odbourání strachu je poznání, jistota, že člověk není sám. Chceme dát odpovědi na otázky, které si v nové situaci lidé často kladou a dodat jim odvahu.“

Hrdinové za zdmi nemocnic
Pandemie koronaviru vystavila české zdravotnictví zkoušce, na kterou nikdo nebyl systémově připraven. Zvládnutí vlny infekčních pacientů proto z velké části stálo a stojí na jednotlivcích, kteří se stále snaží dané situaci s vypětím všech sil čelit: na lékařích, sestrách, medicích a dalším personálu v nemocnicích.

Cyklus Nemocnice v první linii bezprostředně zachycuje aktuální situaci českého zdravotnictví a soustředí se na příběhy protagonistů různých odborností. Nahlíží do jejich každodenní reality, prožívá s nimi jejich vysoké pracovní nasazení, únavu, obavy, stres ale také osobní život.

Jednoduše řečeno, na měsíc se úzce propojíme s jejich životem. Diváci se skrze obrazovky dostanou do pomyslné první linie. Uvidí a pocítí, co se skutečně děje za zdmi nemocnic a nahlédnou přímo pod ruce těm, kteří jsou vystaveni riziku nejvyššímu. Každodenní vypjaté situace na pracovišti ovlivňují i rodinné zázemí a soukromé životy zdravotníků,“ uvádí kreativní producentka Rebeka Bartůňková.

Štáb České televize úvodní díl seriálu připravuje ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, je ale možné, že natáčení se podle situace přesune i do dalších nemocnic.

zdroj: ČT

názory čtenářů