Quantcast

Brněnské studio ČT oslavuje 60 let

| redakce | tisk

Česká televize si připomíná významné výročí. Před 60 lety vzniklo brněnské televizní studio, které odstartovalo vysílání 6. července 1961 živým přenosem estrády Semikrásky nad Brnem, která tehdy u diváků sklidila velký úspěch.

Vedle zábavních pořadů připravilo brněnské studio především zpravodajství, sportovní přenosy nebo folklorní relace.

Důraz byl kladen i na tvorbu pro nejmenší - v moravské metropoli vznikla vůbec první televizní redakce pro děti u nás. Dnes TS Brno patří k pilířům televize veřejné služby, jež vyrábí žánrově různorodé pořady pro všech sedm stanic České televize. V rámci jubilea nabídne ČT poslední červnový týden speciální program ve vysílání a výročí připomene i výstava v centru jihomoravské metropole.

Budova ČT v Brně-Líšni (foto: ČT)
▲ Budova ČT v Brně-Líšni (foto: ČT)

Vysílání z největšího moravského města začalo v době, kdy významně stoupal počet majitelů televizních přijímačů a úměrně s tím i poptávka po programové nabídce. Pořadů rychle přibývalo, zpočátku zejména zpravodajských, zábavních a sportovních, byť vždy jen živě přenášených, protože studiu chybělo až do roku 1967 záznamové zařízení. Dnes má TS Brno ve svém archivu desítky tisíc pořadů a každoročně k nim přibývají další tituly. Stabilně vysoké divácké přízni se těší zejména pořady Dobré ráno, Sama doma nebo právě AZ-kvíz.

Své vysílání zahájilo v pořadí čtvrté studio někdejší Československé televize 6. července 1961. V malém prostoru v centru Brna pracovali tehdy tři stálí zaměstnanci. Brněnská tvorba se záhy rychle rozrůstala a původně pronajaté dvě místnosti v mezipatře paláce Typos v dřívější Chorázově, dnes Jezuitské ulici, nestačily. Pro televizi se proto v budově postupně uvolňovaly další prostory a přibývaly i na jiných místech města - vysílalo se například z Dělnického domu v Brně-Židenicích nebo z činoherního studia JAMU.

Přestože měl palác Typos představovat pouze dočasné sídlo, než si televize postaví vlastní budovu, historie brněnského studia se v původně provizorních prostorech psala celých pětapadesát let. Stavba nového moderního zázemí televize v Brně-Líšni započala v roce 2014 a po šestnácti měsících se do ní od června 2016 přesouvalo všech 250 zaměstnanců TS Brno. Komplex nyní zahrnuje tři samostatná studia, z nichž jedno je vyhrazeno pro zpravodajství, v dalším vznikají studiové pořady a největší, s plochou 330 metrů čtverečních, nabízí prostor pro dramatickou tvorbu.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články