Quantcast
CryptoBox 800 UHD

ČT hraje: DVB-T2 mux opět změnil parametr

| redakce | tisk

Pouhý den byla v platnosti změna u celoplošného DVB-T2 multiplexu České televize. Veřejnoprávní vysílatel se vrátil k původnímu parametru ochranného intervalu (GI) - tedy na osvědčenou hodnotu 1/8.

Od včerejšího odpoledne až do dnešního odpoledne vysílal DVB-T2 multiplex 21 s GI 19/128. Během pátečního odpoledne se GI vrátil na původní hodnotu 1/8.

Příjem TV programů
▲ Příjem TV programů

Ostatní parametry zůstaly zachovány - tedy standard DVB-T2, modulace 256 QAM, FEC 2/3, pilot pattern PP2, Vysílací mód 32K-ext. Opakovaná změna parametru GI (návrat k původní hodnotě) může na některých set top boxech vyžadovat nové vyhledávání. Většina přístrojů by si měla s novým GI hravě poradit.

Krátkodobě používaný GI 19/128 snížil kapacitu multiplexu na 32,6 Mbit/s. Aktuálně používané GI 1/8 nabízí vyšší kapacitu sítě: 33,3 Mbit/s.

Krátkodobá změna GI u multiplexu 21 mohla být snahou zlepšit kvalitu SFN sítě ČT v oblastech, kde je silný signál z několika vysílačů z různých směrů. Bohužel, testy probíhaly v době, kdy je větší poptávka po televizním vysílání.

Reklama
Vybrané články