Quantcast

ČRa chystají výměnu hlavní vysílací antény na jihlavské Javořici

| redakce | tisk

Na 10. a 11. června 2009 naplánovaly České Radiokomunikace výměnu hlavní vysílací antény na jihlavském vysílači Javořice. Výměna bude provedena za pomoci dvourotorového vrtulníku Kamov Ka-32, který byl již dříve použit k výměně antény na jiných vysílačích. Javořice je na výměnu antény připravena, analogové vysílání bylo převedeno do provizorní antény už 11. května 2009. Analogové vysílání se vrátí zpět do hlavní vysílací antény po jejím otestování, což se očekává na konci června 2009.

Javořice je Technickým plánem přechodu určena jako hlavní vysílač ucelené oblasti Jihlava a svým vysíláním pokryje značnou část Vysočiny. Zároveň s analogovým vysíláním bude z nové antény spuštěno i vysílání digitálního multiplexu 1. Javořice svým digitálním vysíláním doplní digitální vysílání českobudějovické Kleti a jihomoravského vysílače Brno-Hády.

Po výměně antény budeme moci z Javořice spustit digitální vysílání pro diváky na Vysočině. V první fázi se jedná se o multiplex 1 s programy České televize. Další digitální multiplexy přibudou na jaře příštího roku,“ říká Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací.

166 metrů vysoký vysílač Javořice se nachází na nejvyšším místě Javořické vrchoviny, v rozlehlém komplexu jehličnatých lesů v nadmořské výšce 837 metrů. Je situován přibližně 10 km severozápadně od Telče.

V době výměny antény bude nejbližší oblast kolem vysílače uzavřena pro veřejnost.

zdroj: PR ČRa

Reklama
Vybrané články