TereBox T2

Ruský kanál Sport končí, nahradí jej Rossija 2

| Tisk

Začátkem roku 2010 dojde na ruském televizním trhu k poměrně významné změně. K 1. lednu bude ukončeno vysílání sportovního kanálu Sport (Telekanal Sport) a nahrazen novým programem Rossija 2. O záměru přeformátovat kanál Sport na Rossija 2 informovala VGTRK již 30. září 2009.

Rossija 2 bude vysílat na frekvencích, kde nyní diváci sledují program Sport. V pořadí šestý kanál VGTRK se začátkem roku představí pod novým názvem a logem. Zástupce VGTRK Oleg Dobrodeyev tvrdí, že inovovaný kanál bude blíže k divákům a zaměřen na mladé a aktivní publikum - diváky starší 25 let.

Zástupci televize tvrdí, že nový kanál bude nadále vysílat nejpopulárnější sporty a zbývající vysílací čas vyplní filmy, seriály, dokumentární filmy a zpravodajství. Programové schéma bude odlišné od stávající stanice Rossija.

Oficiálním důvodem k ukončení kanálu Sport jsou vysoké náklady na většinu sportovních přenosů a fakt, že při absenci nejpopulárnějších soutěží ztrácí televizní kanál podíl na trhu a tedy i zájmu inzerentů. Podle spekulací hodlá VGTRK se více zaměřit na mladší diváky. Stávající kanál Rossija je totiž vyhledáván diváky starší 55 let a největší konkurent VGTRK, Pervyj kanal, je dlouhodobě populární mezi aktivními a mladými diváky.

Nad vznikem nového kanálu Rossija 2 a ukončením televize Sport vyjádřil znepokojení ruský prezident Dmitrij Medveděv. Podle něj si musí televize udržet sportovní charakter a zaměření na mladší diváky.

Oleg Dobrodeyev, zástupce VGTRK, uvedl, že Rossija 2 bude v první fázi nabízet nejvíce sportovních přenosů s malými změnami. Zaměření kanálu zůstane v prvních měsících podobné k programu Sport. Změna obsahu Rossija 2 bude probíhat postupně ve třech nebo čtyřech etapách. Základem programu budou sportovní přenosy, které byly zajištěny pro kanál Sport v posledních letech. V následujících dvou až třech letech se budou hlavní soutěže vysílat na programu Rossija 2. VGTRK tvrdí, že fotbalové a hokejové přenosy zůstanou součástí nové stanice.

Rossija 2 ráno bude vysílat aerobic, v odpoledních hodinách dokumentární filmy. Zpravodajství se bude vysílat ve 12:00 nebo ve 14:00 hodin moskevského času. Večerní pak v 18:00 a 22:00 hodin tamního času.

V únoru 2010 bude vysílání Rossija 2 z velké části věnované sportu a olympijským hrám v kanadském Vancouveru. Výraznější změny v programovém schématu nového kanálu se proto očekávají na jaře.

VGTRK hovoří s opatrností o dalších plánech. Není proto jasné, jaký typ filmů bude ve vysílání Rossija 2 převažovat.

Kanál Sport byl pro diváky ve střední Evropě relativně špatně dostupný. Majitelé větších parabol (od 140 cm) s HD set top boxy (eventuálně SD přijímači s MPEG-4 moduly) mohli stanici přijímat zcela volně z ruského satelitu Express AM1.technické parametry:

* Express AM1 (40°E), freq. 10,995 GHz, pol. V, SR 20000, FEC 3/4, DVB-S, MPEG-4

Připomeňme, že VGTRK ukončila letos v dubnu bez náhrady provoz mezinárodního kanálu Planeta Sport, který se těšil mimořádné oblibě u sportovních fanoušků v celé Evropě. Vysílání bylo zastaveno z ekonomických důvodů.

podle Kommersant, tele-sat.info

redakce

Vybrané články