TereBox T2

Česko-arabská stanice HE TV získala satelitní licenci

| Tisk

Na televizní trh může vstoupiit nová stanice pod názvem HE TV. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém posledním 21. zasedání, které se konalo 1. prosince 2009, udělila satelitní licenci společnosti HE TV, s.r.o. k provozování satelitního vysílání kanálu HE TV. Licence platí 12 let od nabytí právní moci o udělení licence.

Projekt HE TV počítá se všeobecným programem - zábavními pořady, aktuální publicistikou, dramatickou tvorbou, pořady pro děti a sportem. Program bude vysílán arabsky a česky (česky s arabskými titulky eventuálně arabsky s českými titulky).

Licence HE TV platí pro územní rozsah zemí Afghánistán, Alžírsko, Bahrajn, Bangladéš, Brunej, Čečensko, Egypt, Irák, Írán, Jemen, Katar, Komory, Kuvajt, Libye, Malajsie, Maledivy, Maroko, Mauritánie, Omán, Pákistán, Saudská Arábie, Somálsko, Spojené arabské emiráty, Sýrie, Súdán a Tunisko; Evropa - Portugalsko, Španělsko, Andora, Monako, Francie, Belgie, Lucembursko, Švýcarsko, Itálie, Německo, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Srbsko, Makedonie, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Česko, Holandsko, Polsko, Velká Británie, Irsko, Dánsko, Norsko, Švédsko a Turecko.

Kanál HE TV bude vysílat prostřednictvím dvou satelitů Badr 4 a Badr 6. Transpondéry z Badru 4 umožní příjem stanice s parabolami relativně malých rozměrů i v České republice a na Slovensku - pro příjem bude vhodná parabolická anténa od průměru 90 cm.

plánované technické parametry:

satelit: Badr 6 (26°E), BSS pásmo


satelit: Badr 4 (26°E)

Stanice HE TV není prvním zajímavým mezinárodním projektem s českou licencí. Český regulátor RRTV udělil na svém dubnovém zasedání v letošním roce licenci společnosti HUKU, s.r.o. na program pod názvem Ethnic TV. Stanice začala měsíc po vydání licence vysílat vietnamsky a česky prostřednictvím družice Hot Bird 8 (13°E) na transpondéru Media Broadcast, na kmitočtu 11,604 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 5/6. Vysílání není kódované, takže je dostupné pro všechny diváky v dosahu signálu transpondéru družice. Ethnic TV je zaměřen především na početnou vietnamskou komunitu u nás. Ze stejné pozice je vysílán i vietnamský program VTV4.

Martin Vyleťal

Vybrané články