Quantcast
TereBox T2

Maďarská televize ukončí SD vysílání na satelitu koncem června

| Tisk

logo Maďarská veřejnoprávní televize MTVA ohlásila ukončení klasické SD distribuce na distribučním satelitu Eutelsat 9A. SD vysílání provozovatele se odmlčí k 30.6.2015. Po tomto datu budou programy M1, M2, Duna a Duna World dostupné jen v HD rozlišení. MTVA je prvním veřejnoprávním vysílatelem ve střední Evropě, který skončí se standardním rozlišením.

Programy M1, M2, Duna a Duna World v SD rozlišení skončí na satelitu Eutelsat 9A k 30. červnu 2015. Od prvního červencového dne budou mít diváci MTVA na pozici 9°E přístup ke stejným programům ale už jen v HD rozlišení. HD verze mohou diváci sledovat již dnes.

Ukončení SD distribuce programů M1, M2, Duna a Duna World se týká jak kabelových operátorů, tak i individuálních diváků, kteří mají starší satelitní set top boxy, které podporují pouze formát MPEG-2. Pro sledování M1 HD, M2 HD, Duna HD a Duna World HD bude od 1.7.2015 nutný HD přijímač.

O chystaném konci SD distribuce programů M1, M2, Duna a Duna World jsou nyní diváci informováni textovou informací, kterou MTVA vkládá právě do SD distribuce těchto stanic. Podle toho diváci poznají, zda přijímají vysílání ve starším formátu.

nové technické parametry:

satelit: Eutelsat 9A (9°E)
kmitočet: 11,958 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 2/3
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK

šířené programy: (*)

- M1 HD
- M2 HD
- Duna HD
- Duna World HD- M1 HD (Europe)
- M1 HD (Europe)
- Duna HD (Europe)
- Duna World HD (Europe)

(*) pro diváky v Maďarsku s dekódovací kartou CAS Conax jsou určené první 4 uvedené programové pozice. Pro ostatní diváky + publikum v zahraničí provozuje MTVA 4 virtuální programové pozice s textem "(Europe)" v názvu stanice. Programové pozice s/bez "(Europe)" v názvu vysílají stejný program FTA. Pořady, které nemůže MTVA vysílat volně, jsou na mateřských programových pozicích zakódované, na evropských pozicích je v té době textová informace o omezení vysílacích práv k aktuálně vysílanému pořadu.

K 1.7.2015 maďarská veřejnoprávní televize spustí vlastní sportovní kanál M4 Sport. Objeví se na jedné ze stávajících pozic Duna World, která se nyní na pozici 9°E vysílá duplicitně.

redakce

Reklama
Vybrané články