TereBox T2

SK: Orange plánuje vlastní satelitní platformu. I s LM

| Tisk

Na slovenském trhu by měla vzniknout další satelitní DTH platforma od velkého operátora. Orange, největší mobilní operátor na Slovensku, televizním službám doposud příliš nevěnoval. To se ale nyní může změnit.

Píše o tom portál Živé.sk. Podle zdrojů tohoto webu chce Orange spustit svoji satelitní platformu během tohoto roku. Přesný termín zatím není známý. Mělo by se jednat o období mezi druhým kvartálem až koncem letošního roku.

Placenou televizi má u našich východních sousedů téměř 95 procent domácností. Na slovenském trhu působí operátoři DTH platforem Skylink, Nová Digi TV SK, Magio Sat, freeSAT, Antik Sat, Flix TV a B2B služba Pantelio.

"Vývoj na televíznom trhu pozorne sledujeme, keďže televízia patrí medzi strategické priority Orangeu. V tomto roku plánujeme posilniť naše aktivity v oblasti digitálnej televízie, či už z pohľadu obsahu alebo rozširovania jej dostupnosti," uvel webu Živé.sk manažer komunikace Orange Tomáš Palovský. Operátor výrazně rozšiřuje i svoji optickou síť, kde rovněž nabízí i své televizní služby.

Lákadlem nové televizní služby Orange mohou být přenosy z fotbalové Ligy mistrů UEFA. O2 v tomto týdnu oznámila získání vysílací práv pro další 3 sezóny pro Česko ale i pro Slovensko. Na Slovensku podle Živé.sk není skutečným držitelem práv. Reálným má být právě Orange. Liga mistrů by se tak mohla stát součástí nabídky nové satelitní služby. Podle některých zdrojů ale už mělo proběhnout jednání s konkurenty o odprodeji práv nebo jejich sdílení s více operátory. Liga mistrů OEFA je až do konce aktuální sezóny dostupná pro zákazníky sítí Slovak Telekomu (Nová Digi TV SK a Magio Sat). Kde budou přenosy od nové sezóny zatím není známo.Nová DTH služba Orange využije kapacitu na některém satelitu. V úvahu přichází Eutelsat 16A a služby společnosti Telekom Austria Group (TAG). Právě na tomto satelitu nedávno proběhly technické testy operátora Orange. Služby Orange se mohou objevit i na družici Astra 5B (31,5°E), kde již působí sesterská Orange z Rumunska, která nedávno prodloužila smlouvu se satelitním operátorem SES (Astra) a uvedla, že hodlá rozšířit pronájem počtu transpondérů.

Slovenský Orange aktuálně nabízí satelitní televizi ale jen jako tzv. virtuální operátor. Přeprodává služby platformy Skylink. Je tak závislý na cenách a zařazení/vyřazení stanic provozovatelem této služby, společností M7 Group.

redakce

Vybrané články