Quantcast

Záměrně v zákulisí. Takové budou nové dokumenty České televize

| redakce | tisk

Pohledy do zákulisí dvou předních českých divadelních souborů, docusoap o práci špičkových lékařů i světově uznávaných českých archeologů nebo portrét slavného českého barda očima polské režisérky. Nové dokumenty České televize nabídnou inovativní přístupy k aktuálním i nadčasovým společenským tématům.

Nově připravované projekty dokumentární tvorby by se daly s trochou nadsázky označit za pohledy do zákulisí,“ uvádí ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa a vysvětluje: „Ať už je to zákulisí v pravém smyslu toho významu v dokumentárních cyklech Ypsilonka a Zázrak v Dejvickým, kde přineseme neobvyklé pohledy do života těchto výjimečných divadelních souborů, nebo to je exkurz do každodenní reality špičkových českých lékařů v seriálu Doktoři.“

Aktéry série zvoucí do zákulisí předních zdravotnických pracovišť a nahlížející pod ruce českým lékařským kapacitám, jsou neurochirurg Vladimír Beneš, kardiolog Petr Neužil a plastický chirurg Bohumil Zálešák. „Tři natáčecí týmy budou zaznamenávat život tří oddělení,“ prozrazuje Petr Kubica, v jehož tvůrčí producentské skupině projekt vzniká, a doplňuje: „Budou sledovat běžné situace oddělení, hovory mezi lékaři, personálem, pacienty i to, jak lékaři komentují situaci, sdílejí své názory, vtipkují... a jak pracují. Tvůrci budou usilovat o to, aby se sledovaným osobám dostali co nejblíže k tělu. Cílem je ukázat, co obvykle zůstává skryto.“

Ve stále oblíbenějším žánru docusoap je zpracován také další z připravovaných projektů, Dokud nás víra nerozdělí, o životě v páru, kde je každý rozdílného vyznání. Z klasických dokumentů se připravuje dokumentární portrét významného českého barda Bratříček Kryl polské režisérky Krystyny Krauze, v moderním akčním cestovatelském pojetí pak Velehory Hedvábné stezky. Martin a Karel se v něm vydají na osmiměsíční putování k vybraným pohořím, kde mají v plánu uskutečnit obtížné sjezdy v lyžařsky dosud málo prozkoumaných oblastech. Výstupy na nejvyšší hory různých pohoří budou přirozeným vyvrcholením každého dílu, v tom posledním se dokonce pokusí sjet i osmitisícovku.

Dobrodružství archeologie by měl být zábavný seriál, který dokáže českou archeologii představit divákům jako cool podívanou,“ říká autorka Ivana Pauerová o dalším projektu České televize. Dokumentární seriál by měl nabídnout svěží a zábavný pohled do světa praktických archeologických výzkumů, které v různých světových lokalitách provádějí čeští archeologové.

Novinky obohatí také dokumentární tvorbu pro dětské publikum. Do tajů astronomie děti zasvětí pořad Teleskop, dobrodružství prožijí na expedicích s rybářem a cestovatelem Jakubem Vágnerem v pořadu S Jakubem v přírodě. „Dnešní děti ovládají dokonale počítače, virtuální svět i jiné moderní technologie. Mnozí dospělci pak hlasitě tvrdí, že děti nemají zájem o přírodu. S tímto tvrzením nemohu souhlasit. Ba naopak,“ tvrdí průvodce pořadem Jakub Vágner.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články