CryptoBox 800 UHD

Přechodový DVB-T2 multiplex bude v Praze a okolí na K31

| redakce | tisk

První kmitočtové příděly pro Přechodnou DVB-T2 síť jsou tady. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přidělil vysílací kanál pro region Praha a střední Čechy.

Přechodová vysílací síť 12, jak se přechodný DVB-T2 jmenuje, se bude vysílat z vysílače Praha - Žižkov (Mahlerovy sady) na K31 s vertikální polarizací a výkonem ERIP 31,622 kW. V rámci SFN sítě bude v provozu i vysílač Praha - Cukrák na K31 s horizontální polarizací a výkonem ERP až 100 kW.

Maximální povolené výkony DVB-T2 vysílačů jsou shodné se stávajícími DVB-T multiplexy 1, 2 a 3. Znamená to, že diváci v dosahu stávajících celoplošných sítí z těchto vysílačů teoreticky naladí i vysílání v novém standardu DVB-T2 a formátu HEVC. Lepší porovnání ale bude s multiplexem 3, který nemá vysílač Votice, podobně jako chystaný přechodný multiplex DVB-T2.

Přechodovou DVB-T2 síť by měla společnost České Radiokomunikace (ČRa) spustit začátkem příštího roku. Vysílání naladí diváci s novými televizory nebo set top boxy, které podporují DVB-T2 a HEVC. Stávající DVB-T sítě skončí v roce 2021.