CryptoBox 800 UHD

Nad i pod Českou krajinu s Českou televizí

| redakce | tisk

Půvab a krása české přírody odjakživa lákaly spisovatele, malíře a v dnešní době hlavně filmaře. Právě díky nim lze na krajinu pohlédnout jinak, pohledem, který je běžným pozorovatelům skryt. Z ptačí perspektivy ale i z nejbližšího detailu Českou republiku opět představí nové řady dokumentárních cyklů Krajinou domova (od 7. září ve 21.40 hod.) a Tajuplný podzemní svět (od 9. září v 10.30) na obrazovkách ČT2.

V druhé řadě dokumentárního cyklu Krajinou domova se tvůrci zaměřili na faunu žijící v natáčených lokalitách a stopovali ji od těch velmi běžných až po ty nejvzácnější druhy.

Naše země je předurčena k tomu být hezkou, různorodou a vlídnou. A to díky své poloze uprostřed kontinentu, geologickou stavbou, reliéfem a mnohostí různých typů krajin. Avšak vrchol své krásy má již za sebou. Od poloviny dvacátého století jí dáváme intenzivně zabrat, proto se snažíme tu jedinečnost a ztrácející se půvab zachytit, oslavit, abychom pochopili, že to, jak to u nás vypadá, máme v rukách jen my,“ říká režisér Petr Krejčí.

V deseti dílech se představí různé typy krajiny od pohraničních hor, skalních měst až k jeskyním a stepním kopcům. Krajinou domova tak diváky zavede do oblasti Krkonoš, Jizerských hor, Českého ráje, ukáže i exotické obyvatele Pálavy a zvířenu Džbánských lesů nebo České Kanady. Poprvé kamera nahlédne také do sopečné krajiny, jádra Doupovských hor. K vidění budou i tři původní evropští savci - pratur, divoký kůň a zubr, kteří znovu nalezli domov ve středních Čechách. Pořadem opět provází hlasy Aloise Švehlíka a Jana Maxiána, který pro seriál složil i hudbu.

Již potřetí se v dokumentárním cyklu Tajuplný podzemní svět vrací Václav Cílek do českého podzemí. Diváky zavede do zapomenutých sklepů, štol a důlních chodeb, které protínají české podzemí zejména díky bohaté havířské historii. Podzemí bude odhaleno v plném světle, aby divák mohl ocenit barevnost a strukturu skladby jednotlivých hornin, které by se v mihotavých paprscích speleologických baterek ztrácely.

Podzemní prostory jsou atraktivní už tím, že nikdy přesně nevíte, co vás v nich čeká. Podzemí je zahaleno do tmy, působí záhadně a my díky světlu vykrajujeme pohledy na neuvěřitelně barevné prostředí, nebo nás ohromí rozlehlost prostor. Silně působí i to, že místa před námi opustil člověk před staletími a my do nich vstupujeme po tak dlouhé době. Proto pro mne, který se s podzemím seznámil a setkal se lidmi, kteří se jeho objevování celý život věnují, nebylo otázkou proč tam jít znovu, ale ptal jsem se jen, kdy tam můžeme jít znovu natáčet,“ vysvětluje režisér projektu Josef Havran.

Nad i pod Českou krajinu s Českou televizí
▲ Nad i pod Českou krajinu s Českou televizí

Krajinou domova II (od čtvrtku 7. září ve 21.40 hodin na ČT2)

pořadem provází: Alois Švehlík, Jan Maxián // režie: Petr Krejčí // hudba: Jan Maxián // dramaturgie: Alice Růžičková // vedoucí výroby: Jana Kabátová // kreativní producent: Petr Kubica

Tajuplný podzemní svět (od soboty 9. září v 10.40 hodin na ČT2)

režie: Josef Havran // kamera: Dan Havran, Jan Vaniš // dramaturgie: Milan Vacek, Petr Buchta //námět a scénář: Václav Cílek, Josef Havran // manažer vývoje: Radomír Šofr

zdroj: ČT