Široká nabídka DVB-T antén

Vypnutí německých veřejnoprávních SD programů se blíží

| redakce | tisk

V panelové diskusi na veletrhu ANGA COM v Kolíně nad Rýnem dne 13. června se vedle vypnutí analogového kabelového vysílání v Německu zaměřilo i na vypnutí SD distribuce na satelitu Astra (19,2°E).

Zatímco německé kabelové domácnosti se budou muset připravit na přechod z analogového na digitální vysílání, satelitní domácnosti budou muset šířit případnou upgrade přijímací techniky - blíží se totiž vypnutí klasické SD distribuce německých veřejnoprávních programů.

Podle Wolfganga Wagnera, ředitele pro výrobu a techniku ve WDR, je realistický termín vypnutí satelitní SD distribuce veřejnoprávních vysílatelů ARD a ZDF v polovině roku 2020, jak požaduje úřad KEK. V té době může být na příjem programů ve vysokém rozlišení (HDTV) připraveno 90 procent domácností. V současné době může programy v HD sledovat zhruba 70 procent německých domácností.

Pro srovnání: v dubnu 2012, kdy se vypínaly analogové signály na satelitu Astra, bylo na příjem digitálních signálů nepřipraveno jen 10 procent tamních domácností.

Dr. Michael Müller, hlavní ředitel pro distribuci, právo a regulaci ve společnosti ProSiebenSat.1 Media S.E., uvedl, že termín vypnutí SD distribuce bude více závislé na regulaci a situaci na trhu. Komerční televize budou vysílat v SD minimálně do roku 2022.

Německé veřejnoprávní stanice vysílají své programy volně v SD i HD rozlišení, zatímco privátní stanice mají volný signál jen v SD, za HD a Ultra HD vybírají poplatky prostřednictvím satelitních platforem HD+, Diveo a Freenet a pochopitelně i u dalších operátorů.

zdroj: infosat.de