Červenec ve znamení mistrů kung-fu na AXN Black

| redakce | tisk

Od smrti legendárního Bruce Leeho uplyne 20. července už pětačtyřicet let, ale dodnes je na celém světě považován za nejznámějšího filmového mistra asijských bojových umění kung-fu.

Trochu neprávem, protože v 70. letech se ve filmových studiích v Hongkongu a na Tchajwanu natočilo filmů tohoto žánru několik stovek, zatímco předčasně zesnulý Bruce Lee si zahrál pouze v pěti. Tuto mezeru se rozhodla vyplnit TV stanice AXN Black, která během letošního července uvádí v české premiéře hned sedm klasických akčních filmů z této dekády.

Smrtící hra (The Game of Death)
▲ Smrtící hra (The Game of Death)

V honkgongské produkci vznikly dva filmy dodnes považované za nejlepší v kinematografii čínského herce Meng Feie - Kung-fu: úder smrti (The Prodigal Boxer, 1974) a Král boxerů (The King Boxer, 1973). Ve dvou opožděných premiérách se na českých obrazovkách představí také Bruce Li pocházející z Tchajwanu. Začínal u filmu jako kaskadér, mimochodem také ve filmech s „originálním“ Brucem Lee, ovšem po jeho smrti převzal jeho jméno a vykročil i v jeho hereckých stopách. TV stanice ANX Black teď uvádí filmy Smrtící hra (True Game of Death, 1972) a Spravedlivý úder (Blind Fist of Bruce, 1979).

Kung-fu: nebezpečná mise (Incredible Kung Fu Mission)
▲ Kung-fu: nebezpečná mise (Incredible Kung Fu Mission)

Tchajwanskou kinematografii konce 70. let pak reprezentují dvě dramata režiséra a herce Hsin Yi Changa, Kung-fu: nebezpečná mise (Incredible Kung Fu Mission) a Boj na smrt (Struggle Through Death), obě z roku 1979. Sedmičku filmových premiér doplňují Měsíční meč a nefritový lev (Moonlight Sword and Jade Lion, 1977), v němž se v hlavní roli představí Fang-Hsia Chang.

Všechny tyto filmy měly ve své době poměrně značný divácký úspěch nejen v Asii, ale i v severní a jižní Americe, ovšem do širší evropské distribuce se nikdy nedostaly.

Spravedlivý úder (Blind Fist of Bruce)
▲ Spravedlivý úder (Blind Fist of Bruce)

Premiéry kung-fu filmů na AXN Black přehledně:

FilmVysílání na AXN BlackČas
Kung-fu: úder smrti / The Prodigal Boxer7. července 201821:00
Král boxerů / The King Boxer7. července 201822:55
Boj na smrt / Struggle Through Death14. července 201821:00
Měsíční meč a nefritový lev / Moonlight Sword and Jade Lion14. července 201822:55
Smrtící hra / True Game Of Death21. července 201821:00
Kung-fu: nebezpečná mise / Incredible Kung Fu Mission21. července 201822:45
Spravedlivý úder / Blind Fist Of Bruce28. července 201822:55

zdroj: AXN