Ariane 5 vynesla satelity GSAT-11 a GEO-KOMPSAT-2A

| redakce | tisk

Společnost Arianespace úspěšně dopravila do vesmíru další dva satelity. Nejnovější let její nosné rakety Ariane 5 pod označením VA246 vynesl družici GSAT-11 pro ISRO (Indian Space Research Organisation) a GEO-KOMPSAT-2A pro KARI (Korea Aerospace Research Institute).

V pořadí šestý start Ariane 5 se uskutečnil v úterý 4. prosince 2018 v 17:37 hodin místního času z evropského kosmického střediska Kourou z Francouzské Guyany.

GSAT-11 je 22. satelitem společnosti ISRO, který byl vynesený společností Arianespace a je také nejtěžší družicí vyrobený indickou kosmickou agenturou. GSAT-11 bude poskytovat komunikační služby s multi-spot beamy na indickém kontinentu a okolních ostrovech. Díky nové družici může ISRO využít kosmické technologie k podpoře digitalizace na národní úrovni a zároveň podpořit vesmírné vědy a průzkum planet.

Satelit GSAT-11 zhotovený společností ISRO na bázi nové platformy I-6K bude pracovat na pozici 74°E a poskytne v Ku a Ka pásmu komunikační služby v obou směrech a zpětný kanál. Při startu satelit vážil 5.854 kg. Předpokládaná životnost je 15 let.

GEO-KOMPSAT 2 je národní program vyvinutý KARI pro jihokorejskou vládu, který zahrnuje rozvoj a provoz dvou civilních geostacionárních družic GEO-KOMPSAT-2A a 2B. Satelit GEO-KOMPSAT 2 bude sloužit pro meteorologické účely. Satelit bude zaparkován na pozici 128,2E a bude pokrývat region Asie-Pacifik. Družice při startu vážila 3507 kg a očekávaná životnost je 10 let.