CryptoBox 800 UHD

Ruské federální kanály ukončí FTA distribuci

| redakce | tisk

V letošním roce dojde k významným změnám v distribuci ruských federálních televizních programů. Změna se dotkne jak domácností v Rusku, kteří sledují vysílání na klasickou pozemní anténu, tak i satelitních diváků.

Všechny změny souvisí s ukončením analogového pozemního vysílání v Ruské federaci v červnu letošního roku. Po vypnutí analogových terestrických TV vysílačů budou vypnuty i distribuční signály ruských programů na satelitech. Většina těchto distribučních signálů federálních stanic je šířena nekódovaně ( FTA; například TNT, STS, REN TV) s výjimkou veřejnoprávních kanálů Pervyj kanal a Rossija 1, které jsou obvykle zakódované systémem Roscrypt, resp. BISS.

Konkrétní datum vypnutí distribucí federálních kanálů ve většině případů zatím není známý. Provozovatel jedné z komerčních federálních stanic TNT uvedl, že distribuční FTA signál svého programu na satelitech ABS 2A (74,7°E) a Jamal 401 (90°E) bude vypnut již 22.4.2019.

Pro diváky FTA programů to znamená, že přijdou o národní verze ruských programů. Určitou náhradou pro ně budou volně vysílané mezinárodní mutace stanic, které budou zachovány. Mezinárodní verze ale neobsahují atraktivní akviziční obsah jako např. zahraniční filmy a seriály.

Abonentů placených sítí jako Trikolor TV, NTV Plus, Telekarta či MTS TV se výše uvedené změny nedotknou. Nadále budou moci sledovat všechny federální kanály jako doposud. Provozovatelé platforem ale mohou očekávat zvýšený zájem o předplatné s ohledem na konec FTA distribucí ruských programů.

zdroj: obob.tv