CryptoBox 800 UHD

Mediaset chce cílit na celou Evropu a zakládá holding MediaforEurope

| redakce | tisk

Italská mediální skupina Mediaset převádí sídlo nové evropské televize do Nizozemska a zřizuje holding i s dceřinou společností Mediaset Espana a nově i ProsiebenSat1.
Holding se bude oficiálně jmenovat MediaforEurope (MfE) a bude uveden na burze jak v Miláně, tak v Madridu. Finanční část ale bude v Itálii, tam také bude odvádět daně.

"Chceme druhý domov pro panevropský televizní koncern, ale veškeré aktivity zůstávají v Itálii a ve Španělsku, stejně jako v italském daňovém úřadu: ústředí v Holandsku jsme zvolili proto, protože mají jednodušší pravidla, která vedou ke změnám, a stabilnímu podílu a také jsme chtěli stavět na neutrální půdě,“ řekl generální ředitel společnosti Mediaset, Pier Silvio Berlusconi.

"Se zrodem „superholdingu“ Mediasetu v Holandsku nedojde k žádné změně v provozních společnostech v Itálii a ve Španělsku a to jak po fiskální stránce, tak i personální které zůstanou v příslušných zemích stejné,“ vysvětluje dále Berlusconi.

Mediaset, očekává provozní zvýšení okolo 110 milionů eur do roku 2023 a čistý výdělek kolem 800 milionů eur. Očekává se také dividenda ve výši 100 milionů eur a „zpětný odkup“ až do výše 280 milionů eur při dokončení fúze za maximální cenu 3,4 eur za akcii.

"Evropská výzva vychází z italského nápadu který vznikl v naší společnosti před lety: jedná se o operaci, která zahrnuje notnou dávku odvahy. V Mediasetu koluje a vždy bude kolovat italská krev: oslovenim dalších spojenců na palubu je něco, čemu věříme, protože nová Mediaset chce cílit na celou Evropu a chce mluvit všemi jazyky,“ dodává Pier Silvio Berlusconi novinářům ve „starém“ sídle v Cologno Monzese v Miláně.

Ve společnosti MfE bude mít Mediaset podíl minimálně 35%, je ale pravděpodobné, že to bude více, až 45%, což z ní bude dělat hlavního akcionáře. Televizní kanály, které vzniknou napříč Evropou budou ovládány především z Itálie, ale sídla budou mít v zemi vysílání a samozřejmě se budou řídit místními zákony a pravidly.

"Mediaset učinila první a velmi důležité kroky vedoucí ke vzniku jednotného celoevropského televizního vysílání. Tímto krokem reagujeme na transformaci stále globálnějšího a konkurenceschopnějšího trhu v Evropě,“ řekla Marina Berlusconi, zástupce generálního ředitele Mediaset.

Radost ze strany Mediasetu pokračovala i na milánské burze kde akcie vzrostly o 3% na 2,69 eur. Velmi dobře se na burze dařilo i Mediasetu ve Španělsku a ProsiebenSat1 v Německu kde akcie vzrostly o jednotky procent.

Zdroje: La Stampa, Mediaset, Financial Times - volný překlad, franck