RTVS přinese osudy zapomenutých průmyslových míst na Slovensku
| redakce | tiskSlovensko je plné krásných technických památek a průmyslových areálů. Bohužel, z mnohých jsou dnes jen ruiny. Nový dokumentární seriál RTVS Tiene ruín (Stíny ruin) zavede diváky na sedm takových míst.
První díl odvysílá RTVS na televizním programu Dvojka tuto sobotu 1.2.2020 v 8:50 hodin. Půjde o příběh Medený hámor.

Medený hámor je jeden z nejstarších velkovýrobních podniků na Slovensku. Jeho provoz běžel téměř 500 let. Tato továrna v Banské Bystrici dlouhé roky vyráběla měděné výrobky, které se vyvážely do celého světě. Dnes je tento areál prázdný a budovy se změnily na ruiny.
Podobný osud mají další místa - sklárny v Utekáči, textilka v Ružomberku, stará železárna v Krompachoch či vodní mlýn v obci Predajná nedaleko Brezna.

Další části tohoto dokumentu RTVS zavedou diváky do skláren v Utekáči, textilky v Ružomberku, staré železárny v Krompachod, azbestovocementových závodů v Púchove, trnavského cukrovaru a k vodnímu mlýnu v obci Predajná.
Parabola.cz
Facebook
Twitter











20:05 Magnesia Litera 2026
20:00 Pilotův návrat
20:20 Odznak Vysočina V (4)
20:15 Polda IV (5)
20:10 Šimon a Matouš
20:05 Policie Delta
20:30 Všetko na polovicu
20:10 Lov slov
20:30 Sestričky I. (1)
20:20 Velitel (4)