CryptoBox 800 UHD

Infiltrace si posvítí na kšefty se zvířaty na ČT1

| redakce | tisk

V České republice je 4,5 milionu domácností a v nich žijí zhruba dva miliony psů a milion koček. Třetím největším ilegálním byznysem u nás přitom je, podle právníků z neziskové organizace Animal Eye, obchod se zvířaty.

Jak funguje v praxi, odhalí další díl investigativní Infiltrace s podtitulem Obchod se soucitem, který v premiéře uvede ČT1 v pondělí 2. března od 21.10 hodin.

Od znovuobnovení Infiltrací se ozývají stovky lidí, kteří píší o všech možných druzích podvodů a lidských tragédií. Při zpracování jde vždy jen o to ukončit mnohaměsíční fázi ověřování, prověřování, právního rozboru a pak vybrat příklady, které širší téma charakterizují,“ odpovídá režisérka Šárka Maixnerová na otázku, proč se rozhodla pro natočení dalšího dílu, v němž tentokrát poukáže na obchodování se zvířaty: „Chceme přispět ke změně legislativy a zpřísnění trestů za týrání zvířat. Připadá mi velmi nepohodlné, v jakém právním prostředí tu živé bytosti žijí. Tím míním lidi i zvířata.“

Infiltrace (foto: ČT)
▲ Infiltrace (foto: ČT)

Vrcholem ledovce černého obchodu jsou množírny, z nichž se zvířata vyvážejí do celého světa za obrovské peníze. Rozvinutý je také šedý trh. „Motivace osob zneužívající obchod se zvířaty je čistě finanční. Překvapilo mě ale, o jak velké peníze tu jde. Bylo mi líto nejen koček a psů, ale i některých lidí, kteří se do situace přimíchali náhodou,“ doplňuje režisérka a scenáristka Ivana Lokajová, která se v aktuálním díle Infiltrace zabývá také tím, kam putují peníze z transparentních účtů určených na pomoc a zlepšení života zubožených zvířat.

Česká televize se k odhalování společensky závažných témat pomocí metody skryté kamery vrací pravidelně. Před patnácti lety natočila první díl z cyklu Infiltrace. Tehdy, v roce 2004, po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka došlo ke změně poměrů v mnoha ústavech sociální péče, čehož si všimli i v zahraničí. Před dvěma lety, po odvysílání Obchodu se zdravím, přišlo Ministerstvo zdravotnictví ČR s novým zákonem o léčitelích. A loni ČT sledovala, jak to vypadá s péčí v českých zdravotnických zařízeních.

Na základě Obchodu se svědomím policie obvinila Nemocnici Pardubického kraje a tři zdravotníky. Díl také vyvolal velký ohlas u diváků, kteří začali nabízet finanční pomoc rodině Adama Vyčítala, jenž upadl do bdělého kómatu po operaci mandlí. „Díky Infiltraci se připravuje nový zákon o léčitelích a konečně je v návrhu zákona také možnost podávání hromadných žalob. Infiltrace je mimořádný projekt, který stojí na straně obyčejných lidí a jejich starostí a problémů. Navíc se s každým dílem ukazuje, že to není jen projekt televizní, ale daří se mu téma dostávat do veřejného prostoru, do veřejné diskuse,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková.

zdroj: ČT