CryptoBox 800 UHD

Česká televize odvysílá dokument Jaro v nouzi

| redakce | tisk

Jak svět ovlivnila pandemie nemoci způsobené virem COVID-19? Je náhoda, že se zrovna nyní celý svět zastavil? Režisér Adolf Zika se na epidemii pokusil podívat novou optikou - z nadhledu. Jeho dokument Jaro v nouzi odvysílá ČT2 v úterý 16. června od 20 hodin.

Film Jaro v nouzi byl natočený od prvního do posledního dne nouzového stavu a dá se považovat za filmovou esej letošního neobyčejného jara. Způsob, jaký jsem pro vyprávění použil, může být pro diváky nezvyklý, ale věřím, že je tím nejvhodnějším pro toto citlivé téma,“ říká k dokumentu režisér Adolf Zika a kreativní producentka Alena Müllerová jej doplňuje: „Snímek začíná prologem zaznamenávajícím život před vypuknutím pandemie. Lidé se baví, nakupují, sedí v restauracích. Následují záběry, které od poloviny března natáčelo několik filmových štábů. Prázdná města a ulice, zavřená dětská hřiště, muzea, tváře s rouškami. Pohled shora na vylidněnou zemi má výtvarné kvality a připomíná katastrofický film. Zachycuje proměňující se atmosféru společnosti a pocity lidí během krize, která zřejmě navždy změnila náš svět.“

Jaro v nouzi (foto: ČT)
▲ Jaro v nouzi (foto: ČT)

Není téma, které by se v médiích během posledních měsíců řešilo více: koronavirus. Strach o zdraví blízkých, omezení veřejného života, propad ekonomiky. Dokument Jaro v nouzi má však divákům poskytnout jiný pohled, než na jaký jsou z médií zvyklí. Režisér Adolf Zika se na současnou situaci podíval z nadhledu, jako na test našeho globálního systému.

Jaro v nouzi (foto: ČT)
▲ Jaro v nouzi (foto: ČT)

Co nám má současná situace sdělit? Co když přišla právě včas? Jak veřejnost ovlivnila panika? Ve filmu, který vznikl jako spontánní svědectví nouzového stavu, vystupují běžní obyvatelé z různých věkových skupin, odborníci, jako například psychiatr Cyril Höschl nebo pedagog Karel Kostka, zpěvák Matěj Rupert i sportovci, třeba Lukáš Krpálek.

zdroj: ČT