Quantcast

Dalších 60 satelitů Starlink na orbitu. Ztracen 1. stupeň rakety

| redakce | tisk

Včera 16. února 2021 americká společnost SpaceX dopravila do vesmíru ze startovacího pole nr 40 v Kennedy Space Center další várku 60 satelitů Starlink. Prvnímu stupni rakety Falcon 9 se tentokrát nepodařilo úspěšně přistát v Atlantiku.

První stupeň skončil v oceánu, poblíž plošiny, na kterém měl přistát, přibližně 630 kilometrů severovýchodně od mysu Canaveral.

Nosná raketa Falcon 9 o výšce 70 metrů vystartovala v pondělí 15. února ve 22:59 hodin místního času (úterý 16.2. ve 3:59 hodin GMT) ze startovacího pole nr 40 na Cape Canaveral. Den po problémech s počasím.

Start rakety společnosti SpaceX (foto: Space X)
▲ Start rakety společnosti SpaceX (foto: Space X)

Šlo o první start od března 2020, kdy SpaceX ztratil první stupeň rakety Falcon 9, kdy mezitím zaznamenal 24 úspěšných přistání. Jednalo se o šestý let tohoto konkrétního prvního stupně rakety Falcon 9.

Pozorovatelé naznačují, že neúspěšné přistání nebylo neočekávané, neboť se SpaceX pokouší přistát - a odstartovat - ve stále obtížnějších podmínkách.

Byla to mise Starlink V1.0-L19, která zvýšila celkový počet internetových satelitů na orbitu na více než 1100.

Očekává se, že další raketa Falcon 9 s misí Starlink V1.0-L17 odstartuje se satelity Starlink během několika dalších dní. SpaceX naplánoval další let Falconu 9 - s použitím jiného prvního stupně - z LC-39A ve vesmírném středisku Kennedy ve středu v 12:55 hodin EST (5:55 hodin GMT). Nebylo jasné, zda selhání prvního stupně s misí Starlink může ovlivnit tyto plány.

zdroj: satkurier.pl + SpaceX

Reklama
Vybrané články