CryptoBox 800 UHD

36 satelitů OneWeb na orbitu

| redakce | tisk

Společnost Arianespace zahájila svoji startovací misi v letošním roce. Jak první poslala nosnou raketou Sojuz 2.1b do vesmíru 36 satelitů konstelace OneWeb. Stalo se tak 25. března 2021 ve 14:47 času GMT.

Start proběhl z ruského kosmodromu Vostočnyj na Dálném východě a úspěšně došlo k umístění na orbitální dráhu 36 satelitů OneWeb. Celkové zatížení rakety Sojuz 2.1b bylo odhadnuto na 5803 kg.

Satelity OneWeb byly vyneseny ve skupinách po čtyřech, po třech hodinách a 51 minutách od startu z kosmodromu Vostočnyj. Umístěny byly na téměř polární dráhu ve výšce 450 km nad zemí. Tato mise zvýšila počet satelitů OneWeb ve vesmíru na celkových 146. Firma OneWeb tvrdí, že to byl druhý z pěti startů, které umožňují OneWeb poskytovat přístup k internetu severně od 50 stupňů zeměpisné šířky před koncem tohoto roku.

Start rakety Sojuz (foto: Arianespace)
▲ Start rakety Sojuz (foto: Arianespace)

Tyto první regionální služby OneWeb začnou ve Velké Británii, na Aljašce, v severní Evropě, Grónsku, na Islandu, v Arktickém moři a v Kanadě. Globální služby budou spuštěny v roce 2022.

Oneweb má také spoustu práce, protože potřebuje k provozu 648 satelitů na orbitu, což je více než 4x tolik, kolik jich má v současné době ve vesmíru, aby zajistila globální pokrytí. Společnost tvrdí, že její výrobní linka na satelity na Floridě je v plném provozu (prostřednictvím společného podniku s Airbusem). OneWeb uvádí, že pro firmu pracuje 200 lidí.

Společnost pokračuje v budování své globální sítě pozemních stanic a pokračuje ve vývoji uživatelských terminálů, který zahrnuje kontrakt za 73 milionu dolarů se společností Intellian na dodávku kompaktních a levných uživatelských terminálů pro podnikové a vládní aplikace. OneWeb má také smlouvu se společností Satixfy na terminál pro poskytování satelitního internetu přes Wi-Fi v letadlech.

V lednu 2021 společnost OneWeb formálně požádala Federální komunikační komisi o rozšíření své flotily na plánovaných 6732 satelitů, což bezpochyby bude představovat obrovskou hustotu objektů na orbitu.

Verze rakety Sojuz 2.1b používaná při letu ST30 je výsledkem společného evropského a ruského modernizačního programu pro tuto raketu, což umožňuje posílení motoru třetího stupně, což výrazně zvyšuje celkové schopnosti rakety.

Aby bylo možné umístit 36 satelitů OneWeb do prostoru rakety při jednom startu, používá společnost Arianespace / Starsem speciální systém umisťování nákladu, který byl vyvinut a vyroben hlavním dodavatelem společnosti RUAG Space AB ve švédském Linköpingu.

zdroj: satkurier.pl + Arianespace