Quantcast
CryptoBox 800 UHD

RTR Planeta a Russia 24 v Evropě pozastaveny

| redakce | tisk

Některé ruské televizní programy již nemohou vysílat a šířit svůj programy na území Evropské unie (EU). Od 25. června 2022 je v platnosti na celém území států EU, včetně České republiky šestý sankční balíček uvalený na Rusko za invazi na Ukrajinu.

Šestý sankční soubor byl přidat EU již 3. června 2022. Na seznamu ruských státních sdělovacích prostředků, jejich distribuce byla na území EU pozastavena, byl rozšířen o veřejnoprávní stanice VGTRK - konkrétně o RTR Planeta (Rossija RTR) a Rossija 24 a také o privátní televizi TVCi (TV Centre International).

"Tyto subjekty využívá ruská vláda jako nástroje k manipulaci s informacemi a k šíření dezinformací o invazi na Ukrajinu, včetně propagandy, s cílem destabilizovat země sousedící s Ruskem a EU a její členské státy," uvedla k tomu česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). "V souladu s Listinou základních práv tato opatření nebrání v tom, aby uvedené sdělovací prostředky a jejich zaměstnanci vykonávali v EU jiné činnosti, než je vysílání, např. výzkum a rozhovory," poznamenává RRTV.

"Sankce se týkají všech prostředků pro přenos a distribuci, jako je kabel, satelit, IPTV, platformy, webové stránky a aplikace, stejně jako všech jejich distributorů včetně poskytovatelů převzatého vysílání," dodal český regulátor.

Programy RTR Planeta Russija 24 skončily na evropském satelitním systému Eutelsat Hot Bird na pozici 13°E. Nyní jsou tyto stanice šířeny přes turecký telekomunikační satelit Türksat 3A na pozici 42°E v silném západním svazku, což znamená bezproblémový příjem programů v Evropě s parabolami malých rozměrů. Další možností je příjem těchto dvou stanic z ruské družice Express na pozici 14 st. západně, kde jsou záložní distribuce i dalších ruských veřejnoprávních a komerčních stanic pro případ náhlého vypnutí distribuce na evropském satelitu.

Reklama
Vybrané články