Quantcast

Odložené případy těsně před promlčením natočí ČT

| redakce | tisk

Česká televize natáčí nový seriál v režii a podle scénáře Jana Pachla. Štáb se poprvé sešel v průběhu letních prázdnin, poslední klapka padne v únoru příštího roku. V hlavních rolích nové detektivky OKTOPUS se představí Miroslav Krobot, Marika Šoposká, Kryštof Hádek a Zuzana Stivínová.

Každá z třinácti chystaných epizod přinese jeden odložený případ těsně před promlčením, který nedá detektivům spát.

ČT natáčí nový seriál Oktopus (foto: Eva Koňaříková)
▲ ČT natáčí nový seriál Oktopus (foto: Eva Koňaříková)

OKTOPUS bude trochu jiný seriál. Je totiž založený výhradně na odložených případech. Detektivové nevyšetřují aktuální vraždy. A to i mě baví, protože vynecháváme obvyklé prvotní výslechy všech podezřelých. Ty už kdysi proběhly a my se v příběhu jednotlivých dílů můžeme víc věnovat psychologii postav. Pro mě tedy něco nového,“ přiznává režisér Jan Pachl, který se současně podílel také na scénáři. Jeho režijní rukopis znají diváci České televize například ze seriálů Cirkus Bukowsky nebo Rapl.

Děj nového seriálu se odehrává v kulisách pražské kriminální policie, pod jejímž patronátem vznikl speciální útvar OKTOPUS (Oddělení kontroly termínově ohrožených případů útvaru S). Oddělení je týmem jednoho muže, kapitána Dítěte (Miroslav Krobot), o kterém se v kuloárech vypráví řada legend. Případů s expirační dobou dvaceti let má víc než dost, a tak je mu přidělena posila - mladá policistka Fáberová (Marika Šoposká).

ČT natáčí nový seriál Oktopus (foto: Eva Koňaříková)
▲ ČT natáčí nový seriál Oktopus (foto: Eva Koňaříková)

Základem dobrých detektivek je samozřejmě zajímavý případ a pak postava detektiva. Kapitán Dítě se nepere, nestřílí, vlastně ani nenosí pistoli. Nesnáší auta, jezdí vlakem, nebo tramvají. Nikdy se za nikým nehoní, chodí pěšky, svým tempem. Prostě místo svalů používá mozek. Je to velký hráč, který si umí počkat, třeba i na to, až si k němu odložené případy najdou cestu. Nejde mu o to zjistit co kolegové v minulosti udělali špatně či co přehlédli, ale o to najít novou okolnost, svědectví nebo indicii, která umožní případ znovu otevřít. Odložené případy jsou pro nás také zajímavé tím, jak se v průběhu doby proměnili svědci, podezřelí, pachatelé a samozřejmě i samotní vyšetřovatelé,“ vysvětluje kreativní producent ČT a spoluautor námětu Josef Viewegh.

Postavu kapitána Dítěte nejvýrazněji charakterizuje pověst velkého bouřliváka v soukromém životě. „A to se právě tak úplně neslučuje s jeho služebními povinnostmi a dodržováním všemožných předpisů. S tím má trochu problémy. Jinak je to analytický mozek, který se vždy při vyšetřování nějak uplatní,“ popisuje svou roli herec Miroslav Krobot. Jeho kolegyni, kapitánku Fáberovou, ztvárňuje Marika Šoposká: „Naše postavy jsou od sebe sice generačně vzdálené, ale v zásadě mají hodně společného. Oba jsou třeba v životě osamocení. A jestli se ptáte na profesní i osobní spolupráci s Mirkem, tak pro mě je naprosto vyhovující. Oba se potřebujeme hodně soustředit na svoje záběry, moc nemluvíme. Dokážeme spolu třeba mlčet dvě hodiny v autě a nepřipadá nám to vůbec divné.“

Pro záběry zázemí sídla pražské policie a útvaru OKTOPUS zvolili filmaři Emauzský areál u Karlova náměstí, v němž sídlí Institut plánování rozvoje hlavního města Prahy. V průběhu několikaměsíčního natáčení ovšem štáb využije celou řadu lokací napříč republikou. Závěrečná klapka by měla padnout v únoru.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články