Quantcast

Životní styl první republiky odhalí nový doku cyklus ČT

| redakce | tisk

Nový cyklus režiséra a scenáristy Aleše Kisila nabídne pohled do většiny aspektů života obyvatel Československa krátce po jeho vzniku. Na pozadí svobodné poválečné atmosféry odhaluje společenskou a kulturní náladu prvorepublikového noblesního období.

Šestidílným cyklem Životní styl první republiky provede diváky Jan Jiráň, poprvé již ve středu 26. října od 20:15 hodin na programu ČT art.

První republiku máme spojenou nejen s elegancí, ale i s noblesou a elementární slušností. Vždyť i na fotbal chodili pánové ve vyžehleném obleku s kloboukem na hlavě. Chtěl bych zažít ledacos, například odpolední atmosféru na Barrandovských terasách, nedělní koupání ve Žlutých lázních i údiv diváků v kině při sledování prvního zvukového filmu. Rád bych poodhrnul tajemství první republiky a přesvědčil se, že byla opravdu tak elegantní a noblesní, jak se o ní traduje a jak se nám zdá zpovzdálí naší doby,“ říká průvodce pořadem Jan Jiráň.

Životní styl první republiky (foto: ČT)
▲ Životní styl první republiky (foto: ČT)

Dvacátá léta minulého století se nepojila pouze s elegancí, ale znamenala i vážný pokus o ustavení demokracie s rozvinutým právním systémem, soběstačnou ekonomií a vlastní kulturou. Osvobodila společenský život a dala volný průchod zábavě, nechyběla vytříbenost projevu, smysl pro čest a životní optimismus. Současně představovala zásadní strukturální změnu ve společenském vědomí, psychickou i sociální.

Životní styl první republiky (foto: ČT)
▲ Životní styl první republiky (foto: ČT)

Premiérový cyklus obsáhne většinu aspektů nového způsobu života tehdejších Čechoslováků. V celkem šesti epizodách se bude postupně věnovat volnému času, bydlení a architektuře, módě, kinu a divadlu, sportu a motorismu a nevynechá ani kavárny a jazz.

První díl pořadu mohou diváci zhlédnout na programu ČT art již ve středu 26. října večer. Unikátní záběry, které se do cyklu nevešly, budou ke zhlédnutí na webu www.ctart.cz.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články