Quantcast

Ariane 6 má za sebou první úspěšný start

3dny | redakce | tisk | názory

Z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala 9. července v 16:00 hodin místního času (21:00 SELČ) nová evropská těžkotonážní raketa Ariane 6. Šlo o její inaugurační let.

Ariane 6 je nejnovější nosná raketa Ariane, která nahrazuje původní raketu Ariane 5. Nová raketa se vyznačuje modulárním a všestranným designem, který může vypouštět mise na nízkou oběžnou dráhu země a dále do hlubokého vesmíru.

Tento inaugurační let s označením VA262 má za cíl ukázat schopnosti a zdatnost Ariane 6 při unikátní zemské gravitaci a působení ve vesmíru. Na palubě raketa měla několik pasažérů.

Ve 22:06 SELČ, hodinu po startu, byla první sada satelitů na palubě Ariane 6 uvolněna z horního stupně a umístěna na oběžnou dráhu ve výšce 600 km nad Zemí. Na tomto zahajovacím letu byly družice a experimenty různých vesmírných agentur, společností, výzkumných ústavů, univerzit a mladých profesionálů.

Novou speciální startovací zónu postavenou na zakázku vybudovala francouzská kosmická agentura CNES a umožňuje rychlejší obrat startů Ariane. Samotná raketa Ariane 6 byla postavena hlavním dodavatelem a projekční autoritou ArianeGroup. První komerční let Ariane 6 je naplánován na podzim.

názory čtenářů
Reklama
Vybrané články