Polské kanály TV Polonia a TVP Kultura na satelitu Astra

| Tisk

Testovací vysílání polské TVP Kultura
Testovací vysílání TVP Kultura
Nejsledovanější evropský satelitní systém družic Astra na pozici 19,2 stupňů východně se rozšířil o dva nové polskojazyčné kanály veřejnoprávní TVP (Telewizja Polska S.A.). Diváci na Astře nově najdou programy TV Polonia a TVP Kultura, která zahájí řádné vysílání již tuto neděli.

Kanál TV Polonia zahájil vysílání v březnu 1993. Šířen je 24 hodiny denně 7 dní v týdnu přes několik satelitů do celého světa. V Evropě mohli diváci program doposud přijímat ze satelitů Hot Bird 1, kde se vysílá v analogovém i digitálním přenosu. Od teďka je program dostupný i přes evropskou družici Astra 19,2°E, čímž může oslovit více jak 94 miliónů domácností z DTH (direct to home - individuální příjem ze satelitu) a kabelových sítí.

Cílem kanálu TV Polonia je přinášet informace, zpravodajství, kulturní pořady a domácí tvorbu pro Poláky žijící v zahraničí ale také pro zájemce, kteří chtějí poznat polský jazyk či kulturu.

Po celoplošných kanálech TVP1 a TVP2, regionální TVP3 a satelitní TV Polonia přichystala Telewizja Polska v pořadí již pátý televizní kanál - TVP Kultura. Stanice zahájí vysílání již tuto neděli 24.dubna 2005 v 17:15 hodin koncertem vážné hudby z koncertního studia polského rádia.

Nový veřejnoprávní kanál TVP Kultura bude nabízet různé kulturní programy - od filmů, divadla přes hudbu až po tanec. V programu se počítá s informacemi o kulturních událostech v krajích a v zahraničí. Dále se počítá s každodenním studiem v přímém přenosu, informačními magazíny, s publicistikou i pořady o historii.

Program TVP Kultura bude postaven na tématických blocích - každý den bude věnován jinému tématu: pondělí literatuře, úterý divadlu, středa vzdělávání a civilizaci, čtvrtek hudbě, pátek filmu. Sobotní program TVP Kultura přinese speciální kulturní program a neděle bude vyhrazena speciálním hostům.

TVP Kultura bude vysílat ve všední dny od 13:00 do jedné hodiny po půlnoci. O víkendech bude vysílat už od 9:00 hodin. Vysílací prostor bude z 50% vyplňovat archívní pořady TVP, 35% bude budou tvořit programy zahraničních stanic se kterými TVP spolupracuje (Arte, BBC či ruská TV Kultura). Zbývajících 15% vysílacího času bude věnováno vlastní tvorbě, což budou denní informační a kulturní pořady či studiové magazíny. Ředitelem kanálu se stal Jacek Weksler.

Telewizja Polska udělala všechno pro zajištění maximální dostupnosti programů TVP Kultura. Již od počátku bude kanál dostupný v 90 kabelových sítích po celém Polsku. Počítá se i s tím, že bude zařazen do experimentálního provozu DVB-T v Polsku. Nekódovaný program TVP Kultura bude k dispozici na satelitech Eutelsat W3A (7°E, na kmitočtu 11,175 GHz, polarizace horizontální, SR 27500, FEC 3/4 - paket kanálů TVP), Hot Bird 3 (13°E, v rámci paketu Cyfrowy Polsat, na kmitočtu 12,360 GHz, polarizace horizontální, SR 27500, FEC 3/4) a nově také na satelitu Astra 19,2°E. Očekává se, že program TVP Kultura bude v první fázi dostupný pro 6,6 mln diváků.

Příjem polských programů TV Polonia a TVP Kultura ze satelitu Astra:

kanál: TV Polonia
kmitočet: 10,862 GHz
polarizace: horizontální
symbol rate: 22000
FEC: 5/6
SID: 7100
Video PID: 514
Audio PID: 670
NIT: 1
TID: 1059

kanál: TVP Kultura
kmitočet: 10,862 GHz


polarizace: horizontální
symbol rate: 22000
FEC: 5/6
SID: 7101
Video PID: 516
Audio PID: 690
NIT: 1
TID: 1059

redakce