Quantcast

Rada se zajímá o satelitní vysílání ČT

| Tisk

logoRada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se nyní hodlá zabývat problematikou satelitního vysílání České televize (ČT). Vyplývá to z tiskové zprávy z 10.zasedání regulátora, ve kterém uvádí: "(Rada) rozhodla o urgenci odpovědi na dopis ze dne 20. září 2004 týkající se dekódovacích karet k satelitnímu vysílání, který zaslala generálnímu řediteli České televize".

RRTV chce s Českou televizí otevřít diskusi o tom, zda je nutné programy ČT1 a ČT2 na satelitu kódovat. Dopis zaslala Rada České televizi již v září loňského roku a po neustálých připomínkách z řad diváků se rozhodla urgovat odpověď na svůj dotaz.

Během tohoto období došlo k poměrně zásadní změně: Česká televize spustila druhý květnový den svůj třetí program - zpravodajský kanál ČT24, který je k dispozici nejenom na internetu či kabelu ale i volně na satelitu. ČT24 přináší společné pořady s ČT1 (ojediněle s ČT2) některé zpravodajské a informační pořady. Z toho důvodu bylo na začátku května ukončeno střídání volného a kódovaného satelitního vysílání programů ČT1 a ČT2, neboť již nebylo nutné zajišťovat dostupnost zpravodajství a publicistiky pro diváky, kteří žijí v zahraničí. Navíc střídání volného a kódováného vysílání přinášelo technické problémy. Zájemci najdou všechny tyto pořady ve vysílání ČT24, který nyní vysílá nejen na Eurobirdu-1 (freq. 12,607 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4) ale také volně v rámci paketup UPC Direct na satelitu Astra 1G (freq. 12,382 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4).

Na první pohled zdá, že je v České televizi technický problém vyřešen. Podle Rady ale nikoliv. Řada diváků si stěžuje, že nemůže v zahraničí přijímat vzdělávací programy ČT, které právě ve vysílání ČT24 pochopitelně nejsou. Jediným řešením pro příjem programů ČT1 a ČT2 ze satelitu je pořídit si přístupovou kartu (příp. i modul Cryptoworks). Přístupovou kartu může divák používat ale jen na území České republiky a jsme opět u problému: divák v zahraničí nemá možnost příjmu programů ČT o které má velký zájem. Vstup do EU nic v tomto směru nezměnil. Nadále jsou tu hranice v možnosti příjmu satelitního vysílání kódovaných stanic.

Důvod, proč ČT kóduje svoje pořady je obecně známý a nyní se s ním chce seznámit i regulátor. ČT nakupuje vysílací práva jen pro Českou republiku a vzhledem k tomu, že družice Eurobird-1, distribuční satelit programů ČT, pokrývá svým signálem nejen naši republiku ale i řadu zemí Evropy, přistupuje veřejnoprávní televize k nepopulárnímu kroku - kódování satelitního vysílání, čímž se individuální příjem značně prodražuje.

Rada bude čekat odpověď na otázku, proč některé veřejnoprávní kanály vysílají na satelitu volně. Dobrým příkladem mohou být německé programy ARD a ZDF, které nekódují. Volně vysílají i veřejnoprávní francouzské kanály France Television v analogovém i digitálním přenosu na satelitu Atlantic Bird 3 (5°W). Jiným příkladem může být italská RAI, která vysílá většinu pořadů RAI Uno, RAI Due a RAI Tre a ke kódování přístupuje jen v okamžiku, kdy se ji nepodaří obstarat "satelitní" práva (jedná se především o sportovní přenosy a pořady koncernu Disney). Jiný způsob v řešení satelitního vysílání zvolila britská BBC (British Broadcasting Corporation), která vysílala v první etapě v rámci nabídky Sky Digital a musela ročně platit nemalé poplatky za používání kódovacího systému NDS Videoguard. Již cca 2 roky vysílají všechny televizní a rozhlasové programy BBC na satelitu volně. K tomuto kroku mohla BBC přistoupit až poté, co přešla na družici Astra 2D, která svým signálem pokrývá britské ostrovy (s mírným přesahem do západní Evropy).

S veřejnoprávními kanály z Německa, Velké Británie, Francie či Itálie nelze Českou televizi porovnávat. Koncesionářské poplatky v těchto zemích jsou na jiné úrovni a navíc země mají podstatně více obyvatel než ČR. K Česku lze přeci jenom najít zemi se kterou se lze - alespoň částečně - srovnávat. Je to Maďarsko, které má zhruba stejný počet obyvatel jako Česká republika. Maďaři mají na satelitu jeden nekódovaný kanál s veřejnoprávním posláním: M2 (Magyar 2), který vysílá v analogovém přenosu na satelitu Hot Bird 3.



Existuje i opačná situace, kdy diváci nemají vůbec žádný přístup k veřejnoprávním kanálům ze satelitu. Patří sem např. Španělsko, kde TVE využívá satelit jako distribuční cestu pro terestrické vysílače a kabelové operátory.

Na stanoviska České televize k satelitnímu vysílání si budeme muset ještě počkat, neboť právě nyní se rozhoduje o tom, kdo bude ČT od ledna 2006 zajišťovat "satelitní služby". Je možné, že se můžeme dočkat řady změn i když jedna podmínka ve veřejné zakázce zněla jasně: 36 MHz transpondér pro ČT. Znamená to, že tuto podmínku nemohou splnit družice Astra na pozici 19,2°E. Kanály ČT1, ČT2 i ČT24 přeci jenom na satelitu Astra 19,2°E už vysílají a to jen pro diváky pay-tv platformy UPC Direct. Ostatní zájemci musí nadále směrovat parabolu na pozici 28,5°E, tj. na družici Eurobird-1.

redakce





Reklama




Vybrané články