Česká stanice 24cz testuje v paketu Kabel Deutschland

| Tisk

logo Německý kabelový operátor Kabel Deutschland připravuje značné rozšíření programové nabídky o další stanice. V paketu se objeví řada programů z celé Evropy, severní Afriky a oblasti Středního Východu. V nabídce Kabel Deutschland se objevil i první český kanál - parlamentní televize 24cz, která již v digitální nabídce operátora testuje.

"Je tomu skutečně tak. Televize 24 cz je v nabídce německé kabelové sítě Kabel Deutschland", uvedla na dotaz serveru parabola.cz Dagmar Krausová z redakce parlamentního kanálu 24cz.

Kabel Deutschland používá pro distribuci programů do digitální nabídky (DVB-C) kabelové sítě satelit Astra 3A na pozici 23,5°E. Ze stejné družice se vysílají české i slovenské programy sítí CS LINK, SkyLink a Top TV/Óčko. Vysílání Kabel Deutschland na Astře 3A je určeno výhradně pro DTC (vysílání do kabelových sítí) a proto je kódováno systémem Nagravision Aladin. V současné době je tento systém prolomen a dostupný na pirátských dekodérech.

Programová nabídka Kabel Deutschland se až do podzimu loňského roku vysílala výhradně v normě DVB-S a pakety bylo možné naladit na všech satelitních set-top-boxech. Většina transpondérů kabelového operátora byla na satelitu Astra 3A postupně přepojena z DVB-S na novější normu DVB-S2, která umožňuje zlepšit technickou kvalitu vysílaných programů, případně rozšířit nabídku o další stanice. DVB-S2 pakety je možné naladit jen na satelitních přijímačích, které tuto normu podporují. Jsou to HD set top boxy - např. Humax HD-2000 CI, Humax PR-1000, Homecast HS-5001 CI, Homecast HS-5101 CI, Topfield TD 7700 HSCI či satelitní DVB PC karty v PC - kupř. SkyStar HD a další. Většina vyjmenovaných DVB-S2 receiverů byla již na webu parabola.cz představena.

Provozovatel Kabel Deutschland v současné době testuje na dvou transpondérech družice Astra 3A - na kmitočtu 12,727 GHz, pol. V (SR 27500, FEC 9/10, DVB-S2) a 11,475 GHz, pol. V (SR 27500, FEC 9/10, DVB-S2). V paketech zkušebně vysílají cizojazyčné stanice a jsou určeny především pro cizince žijící v Německu. Zákazník si objedná jazykový balíček programů, který mu vyhovuje a je mu nejbližší. Předplatné lze pořídit už od 2,90 eur měsíčně.

parametry stanice 24cz v paketu Kabel Deutschland:

satelit: Astra 3A (23,5°E)
kmitočet: 12,725 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 9/10
SID: 53326
Video PID: 2661
Audio PID: 2662
norma: DVB-S2
kódování: Nagravision Aladin
dostupnost: pouze pro DTC



Ve stejném paketu s českým parlamentním kanálem 24cz testují stanice EuroNews (Francie), LTV2 (Lotyšsko), CaspioNet (Kazachstán), BVN (Nizozemí), Iran Music (Irán), Al Aqariya TV (Spojené Arabské Emiráty), Balkanmedia TV (Srbsko), Tunis 7 (Tunis), TV Globo International (Brazílie), TV Canarias (Španělsko), 1 Muz (Lotyšsko).

Druhý paket (freq. 11,475 GHz) Kabel Deutschland testuje s programy Phoenix InfoNews (Čína), ANN (Velká Británie/SAE), Inter+ (Ukrajina), Pro TV (Rumunsko), The Poker Channel, RTVi info (Rusko), TVR International (Rumunsko), France 24 Francais a France 24 English (Francie), The GOD Channel Europe (Velká Británie), Phoenix CNE (Čína), OBE TV (Velká Británie), Samanyolu TV Avropa (Turecko).

Kabel Deutschland v současnosti využívá již 12 transpondérů na satelitu Astra 3A, což je více než polovina dostupných transpondérů družice. Astra 3A má 20 transpondérů.

24cz vysílá pro DTH příjem na satelitu Astra (19,2°E), na kmitočtu 10,832 GHz, polarizace horizontální, SR 22000, FEC 5/6.

Martin Vyleťal